“Ulu Cami Vaazları” Diyanet TV’de…

15 Mart 2023 Çarşamba
“Ulu Cami Vaazları” Diyanet TV’de…
“Ulu Cami Vaazları” Diyanet TV’de…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Ulu Cami Vaazları programının 22. bölümünde Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt kürsüden seslendi.

Allah’ın sevdiği bir kul olabilmek için Müminlerin yapması gerekenlere dikkat çeken Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, bu hususta Mümine düşen en önemli görevin adaletli olmak olduğunu vurguladı.

Diyanet TV'nin yeni programı “Ulu Cami Vaazları”nda Türkiye'nin 81 ilinde bulunan ulu camilerde verilen vaazlar ekranlara taşınıyor. Haftalık olarak ekranlara gelen “Ulu Cami Vaazları” programında Tarsus Ulu Camiinden Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt’un vaazı ekranlara geldi.

“Mü’min olarak, insan olarak bizlerin en önemli hassasiyeti hiç şüphesiz ki sahip olduğumuz imanımızı son nefesimize kadar koruyabilmek.” ifadelerine yer veren Kurt, şöyle konuştu:

“ Mü’min olarak, insan olarak bizlerin en önemli hassasiyeti hiç şüphesiz ki sahip olduğumuz imanımızı son nefesimize kadar koruyabilmek. Mümin olarak, inanan insan olarak can verebilme bahtiyarlığıyla bu hayatı tamamlayabilmek. Gönlümüzdeki Cenab-ı Allah'a duyduğumuz aşkı her daim diri ve canlı tutarak bu sevginin karşılığında Allah'ın da bizi sevmesini sağlayacak amellerle ömrümüzü güzelleştirmemiz gerekir. Öyle bir hayat sürmeliyiz ki öyle bir insan olmalıyız ki hayatı yaşarken öyle dikkatli yaşamalıyız ki sevdiğimiz Rabbimiz bizi sevsin; kulu olduğumuz Rabbimiz inandığımız Rabbimizin sevgisine biz de muhatap olalım ve layık olalım. Cenab-ı Allah her birimizi Cenab-ı Allah'ı hakkıyla seven Rabbimizin de sevdiği kullarından eylesin.”

Allah’ın sevilen kullarından olmak için kulluk bilincinde yaşamak gerektiğine dikkat çeken Kurt, şu ifadelere yer verdi:

“ Rabbimiz kimi seviyor biz onu bilmeliyiz ki o vasfa sahip olalım. Cenab-ı Allah adil olan insanları seviyor. Adaletle hareket eden insanları seviyor. Her şeyin hakkını veren her eylemi yerli yerinde yapan insanı seviyor. Dinimizin en önemli emirlerinden biri mülkün ayakta kalmasının dünya hayatındaki huzurun daim olmasının olmazsa olmaz şartlarından biri adalettir. Her hafta cuma günü hocalarımız hitamında bize bir ayet-i kerimeyi hatırlatıyorlar. Nahl Suresi’nin 90. ayet-i kerimesini Cenab-ı Allah'ın üç emri ile yasakladığı hususa değiniliyor. Bunlardan bir tanesi ve ilki ‘İnandığımız Rabbimiz, kulu olduğumuz Rabbimiz; rızasını aradığımız Rabbimiz; huzurunda bulunduğumuz Rabbimiz; davetine icabet ettiğimiz Rabbimiz; bize ‘Adil’ olmayı ‘Adalet’ ile davranmayı emrediyor.’ ‘Şüphesiz ki Allah adaleti, adil olmayı her şeyin hakkını vererek yaşamayı, her hukuku gözeterek hareket etmeyi, bize emrediyor.’ Kur'an-ı Kerim'in ayet-i kerimelerinde Cenab-ı Allah bizim bir görüşümüz ve fikrimiz alınacağı zaman da kendi aleyhimize yakınlarımızın aleyhine dahi olsa adil olmayı, doğrulukla hareket etmeyi asla kul hakkına girmemeyi emrediyor. Cenab-ı Allah'ın rızasına uygun olanın bu olduğunu bize bildiriyor Rabbimiz.”

“Ulu Cami Vaazları” her Cumartesi saat 13.30'da Diyanet TV'de...