Uluabat Gölü Çevresi Yüzlerce Leyleğe Ev Sahipliği Yapıyor

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Uluabat gölünün kıyısındaki eski Karaağaç Mahallesi, her yıl Afrika kıtasından göç eden leyleklere ev sahipliği yapıyor. Leylek köyü olarak anılan köyün, ziyaretçileri sadece leylekler değil, onları izlemeye gelen turistler de eksik olmuyor. Hatta bir de festival düzenleniyor.

Bursa’nın Uluabat gölü kıyısı leyleklere ev sahipliği yapıyor. Leylek köyü olarak anılan Eskikaraağaç mahallesi aynı zamanda avrupa leylek köyü ağının türkiyedeki önemli bir durağı. Eskikaraağaç ile Uluabat gölü çevresindeki diğer mahallelerde evlerin çatılarına ve direklerin tepelerine yuvalarını yapan leylekler, mayıs ayında kuluçkaya yatıyor. Yumurtalardan 28 ila 32 gün içinde yavrular çıkıyor.

Her yıl Afrika'dan avrupaya, kış aylarında da avrupadan Afrika’ya göç eden leyleklerin de konaklama alanı Türkiye. Bu mevsimde Uluabat gölü çevresinde bir hareketlilik başlıyor. Leylekleri rahat ettirebilmek ve uygun şekilde barınma ve konaklamalarını sağlamak için özel planlamalar yapılıyor.

Leylekler için yapılan çalışmalar özellikle çocukları da heyecanlandırıyor. Çünkü, çatılardaki yuvalarda konaklayan leyleklerin durumundan  çocuklar sorumllu tutuluyor. Onlar da doğa yaşamı ve hayvan sevgisi konusunda bilinçleniyor.

Bursa’nın Leylek mahallesi bugünlerde turistlerin de ilgi odağı oluyor. Öyle ki, bu ilgi yüzbinleri buluyor. Her yıl düzenlenen Leylek festivali de, hem ziyaretçin hem de bölge halkının eğlenceli zaman geçirmelerini sağlıyor.