Uluslararası İmam Hatip Programına Yoğun İlgi

9 Haziran 2015 Salı

Uluslararası İmam Hatip Lisesi programına Afrikalı öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Türkiye Diyanet Vakfı kanalıyla Türkiye’de eğitim fırsatını kaçırmamak isteyen Afrikalı gençlerden programa rekor başvuru oldu.

Türkiye Diyanet Vakfı, Uluslararası İmam Hatip Lisesi projesini 2006 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürütüyor. Projeyle, dünyanın pek çok köşesinden yüzlerce genç Türkiye’de eğitim görme fırsatına sahip oluyor. Afrika kıtası içinse bu eğitim programının önemi bir başka.

Türkiye Diyanet Vakfı Eğitim ve Kültür Hizmetleri Müdürü Veysi Kaya, halen dünyanın 102 ülkesinden öğrencileri olduğunu, bu yıl da dünyanın çeşitli ülkelerinden 300 yeni öğrenciyi eğitim görmek üzere Türkiye’ye getireceklerini söyledi. Afrikalı öğrencilerin projeye yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Kaya, bu ilginin en önde gelen nedenini de Afrikalı gençlerin Türkiye sevgisi olarak açıklıyor. Bu ilgide, İmam-Hatip modelinin başka ülkelerde karşılığının olmamasının da etkili olduğunu vurgulayan Kaya, Diyanet’e duyulan güvenin de altını çizdi.