Uluslararası Kabartma Kur'an-ı Kerim Konferansı

26 Ağustos 2015 Çarşamba
Uluslararası Kabartma Kur'an-ı Kerim Konferansı

İstanbul, Uluslararası Kabartma Kur'an-ı Kerim Konferansına ev sahipliği yapmaya başladı… Görme engellilerin rahat Kur'an okuyabilmelerini sağlamak ve bu konuda toplumları bilinçlendirebilmek için bir dizi etkinliğin gerçekleştirileceği konferansın açılışına aile ve sosyal politikalar bakanı Ayşenur İslam da katıldı.

Uluslararası Kabartma Kur'an Konferansı İstanbul’da başladı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen konferansa 18 ülkeden temsilciler katıldı.

Toplantıda Görme Engelli Müslümanların Sorunları Masaya Yatırılacak

Görme engelli müslümanların dinin kaynağına ulaşmada karşılaştıkları sorunların tartışılacağı konferans, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılışta bir konuşma gerçekleştiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, bu buluşmanın önemine değindi;

"Kabartma Kuran Konferansını görme engellilerin ilahi ışığa kavuşmaları anlamında çok önemli görüyoruz. Görme engelli arkadaşlarımız elbette gün ışığından mahrum olabilirler. Ancak kuranı kerimin ışığından mahrum olmamaları gerekir diye düşünüyoruz. Onun İçin bu çalışmayı çok anlamlı çok değerli buluyoruz. Hatta biraz gecikmiş buluyoruz."

Afrika ve Orta Asya'da yaşayan görme engelli müslümanların mushaf ve dini hizmet ihtiyaçları ile kabartma mushaf dağıtım programının değerlendirileceği toplantı 27 ağustos perşembe günü sona erecek.