Ümraniye Büyük Camii’nin Temeli Dualarla Atıldı

7 Haziran 2018 Perşembe
Ümraniye Büyük Camii’nin Temeli Dualarla Atıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yapılacak olan Ümraniye Büyük Camii ve 29 Mayıs Üniversitesi C Blok Hizmet Binasının temel atma törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hz Peygamberin Medine’ye hicret ettikten sonra Mescid-i Nebeviyi, ardından da mescidin yanına Suffe’yi inşa ettiğini hatırlatarak, “ İşte suffe, mektep burada, cami burada. Bu cami Mescid-i Nebevi’nin şubesi, üniversite de suffenin şubesi, gelenek devam ediyor. 14 asırdır hep böyle oldu” dedi.

Başkan Erbaş, tarih boyunca, İslam’ın doğru öğrenilebilmesi, ibadetlerin birlikte yapılabilmesi için camilerin ve ilim, bilgi ve hikmetin merkezi medreselerle yan yana yapıldığını söyledi.

Üniversiteye katkıda bulunmanın bilgiye, hikmete katkıda bulunmak olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Afrika’dan Asya’ya gittiğimiz her yerde, ‘alın bizim çocuklarımızı da siz okutun’ talebiyle karşılaşıyoruz. İstanbul’da uluslararası öğrenci kabul edecek üniversitelerin sayısının artmasını bütün dünya bizden bekliyor. 29 Mayıs Üniversitesi bu üniversitelerden birisi olmaya aday” diye konuştu.

TDV 20 binin üzerinde öğrenciye destek oluyor

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfının 20 bin üzerinde öğrenciye destek olduğunu kaydetti.

Uluslararası İlahiyat Projesiyle dünyanın dört bir yanından bin civarında öğrencinin ülkemizde eğitim aldığını ifade eden Başkan Erbaş, “Burada eğitimlerini tamamladıktan sonra onlar bizim yurt dışında bizim gönüllü elçilerimiz oluyorlar. Türkiye’nin medeniyetini, kültürünü tanıtıyorlar” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, caminin sadece namaz kılınmak için açılıp kapanan bir yer olmayacağının altını çizerek şöyle konuştu:

“Camide her köşede bir ders halkası olacak. İslami İlimler Fakültemiz, Uluslararası Din Bilimleri Fakültemiz burada. Hocalarımız derslerinin haricinde gelecekler camide cami dersleri yapacaklar. Bir namaz vaktinden önce tefsir dersi, öbür namaz vaktinden önce veya sonra hadis dersi, fıkıh dersi, akaid dersi, tasavvuf dersi camii adeta üniversitenin pratiğinin gerçekleştirdiği bir yer olacak. Cami ve üniversite ne muhteşem bir ikili.”

Protokol konuşmalarının ardından İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz temel atma öncesinde dua etti.

3 bin 202 metrekare kapalı alana, 1367 metrekare avluya sahip olacak olan Ümraniye Büyük Camii bünyesinde yaklaşık bin araç kapasiteli 3 katlı bir otopark da olacak.

17 bin 159 metrekare alandan oluşacak olan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi C Blok Hizmet Binasın’da ise 22 derslik, 2 amfi ve öğretim görevlisi odaları bulunacak.

Temel atma törenine AK Parti İstanbul Milletvekili Azmi Ekinci, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kâfi Dönmez ve çok sayıda davetli katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, temel atma töreni öncesinde Ümraniye İlçe Belediye Başkanı Hasan Can'ı makamında ziyaret etti.