Vekaletle Kurban Organizasyonu

2 Eylül 2015 Çarşamba
Vekaletle Kurban Organizasyonu

2015 yılı vekalet yoluyla kurban kesim programı bilgilendirme toplantısı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle 7 kıtada vatandaşların yardım eli olan vekâletle kurban kesim programına 24 eylül perşembe gününe kadar başvuru yapılabilecek.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz kurban bayramında da vatandaşın emanetini ihtiyaç sahipleriyle buluşturacak.

22 yıldır devam eden vekaletle kurban programının bu yılki tanıtımı Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tanıtım programındaki sözlerine hain terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçleri için rahmet ve başsağlığı dileklerini ileterek başladı;

"Son günlerde ebediyete uğurladığımız şehitlere rahmet diliyorum. Bütün acılara rağmen kardeşliğe ısrar eden milletimize başsağlığı diliyorum. Bu bayramın akan kanın ve gözyaşının durması için vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum."

TDV ve DİB Bu Yıl da Vatandaşların Emanetini Yoksullara Ulaştıracak

Müslümanların muhtaç kardeşlerine yardım etmesinin önemini örneklerle anlatan görmez, durumu imkan veren herkesi bu sevince ortak olmaya çağırdı;

"Ben buradan halkımıza milletimize tekrar seslenmek istiyorum. Eğer gücünüz varsa burada kendi kurbanınızı kesin komşunuzu akrabalarınızı yakınlarınızı ve fakirlerinizi mutlaka davet edin paylaşın onlarla ama mutlaka gücünüz varsa bir tane de vekaletle kurbanı mutlaka bu heyete verin ve bunlar yedi kıtada mahrum kalan o insanlara taşısınlar." 

Başkan Görmez, Kurban Yardımının Hiçbir Ayrım Yapmadan İhtiyaç Sahibi Herkese Ulaştırıldığını da Vurguladı

Bunu yaparken kendi ülkemizi unutmayacağız. Kendi ülkemizde misafir olarak bulunan çadır kentlerde ve çadır kentlerin dışında yaşayan Suriyeli ıraklı kardeşlerimizi unutmayacağız. Bunu yaparken hiçbir dil din inanç ayrımı yapmıyoruz. Sadece Müslüman ülkelere götürmüyoruz açlığın sefaletin fakirliğin olduğu her yere götürüyoruz. 

Şeffaflık Politikası

Son dönemde maksatlı yıpratma kampanyalarının hedefi haline gelen Türkiye Diyanet Vakfının şeffaflık politikasını da anlattı. Başkan Görmez; “vatandaşlarımız vakfın kasasına giren her kuruş hakkında bilgi alabilir” dedi. 

"Her şeyimiz şeffaf olmalı. Türkiye Diyanet Vakfımız gelen yoğun eleştiriler üzerine bir sene önce aldığı bir kararla yaptığı bütün etkinlikleri bütçesinin kuruş kurş bütün gelirlerini ve bütün harcamalarını bizatihi web sayfasına koydu bütün milletimizin denetimine açtı. Bu sene kaç kurban kestik hangi ülkelerde kestik nerede kesemediğimiz için anında önlem alıp başka yere taşıdık. Hepsini milletimizle paylaşacağız. Bize kurban vekaletini veren her kardeşimize döneceğiz yazılı sözlü olarak ona bilgi vereceğiz. Milletimiz Cuma günü camilerde kaç kuruş para toplayıp bize gönderdi bir hafta sonra en geç on gün sonra milletimizin her ferdi kuruş kuruş onu görecek. Görmez, konuşmasının sonunda 5 bini aşkın görevliyi temsilen sahneye gelen 50 görevliyle sohbet etti; vakıf gönüllülerine tek tek görev bölgelerini sordu.

Vekaletle Kurban Programına Katılım

Vekaletle Kurban programına katılmak isteyenler Türkiye Diyanet Vakfının internet sitesi www.diyanetvakfi.org.tr üzerinden 24 eylül perşembe gününe kadar online kurban bağışı yapabilecek. Programda bu yıl için yurt içi kurban bedeli 625 lira, yurt dışı kurban bedeli ise 450 lira olarak belirlendi.