Yemen’de Anne-Babaların Tek Hayali Çocuklarını Doyurabilmek

29 Kasım 2018 Perşembe

Yemen tarihin en büyük insani krizlerinden birini yaşıyor. Üç yıldan fazladır devam eden iç savaş ve kıtlık nedeniyle yiyecek ekmek bulamayan yemenlilerin, tek hayalleri evlerine bir lokma yiyecek götürebilmek.

Savaş bir yandan, açlık diğer yandan…

Zaten dünyanın en fakir ülkelerinden biriydi. 2015’ten bu yana yaşanan savaş nedeniyle dünyanın gördüğü en büyük insani krizlerden birine sahne oluyor. Yemen halkının çığlığı yürekleri sızlatıyor. Arap yarımadasının en yoksul ülkesi Yemen'de halk, üç yılı aşkın süredir Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından desteklenen hükümet güçleri arasındaki çatışmalar arasında sıkışıp kalmış durumda.

Yemen’de anne-babaların tek hayali çocuklarını doyurabilmek

Yetersiz beslenme, temiz suya ulaşımın olmaması, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıkların her geçen gün arttığı Yemen'de minik bedenler çoğunlukla bu sıkıntılara göğüs geremiyor ve hayatlarını kaybediyor;  “İşsizlerin durumu çok kötü ama, ben yemen havacılık idaresi'nde memurum. 2 yıldır maaşlarımız ödenmiyor. Bizler her sabaha "Çocuklarıma nasıl yiyecek bulurum" düşüncesiyle kabuslarla uyanıyoruz. Artan borçlarımız nedeniyle artık esnaf da veresiye vermiyor. Yeri geliyor bir lokma için kapı kapı dolaşıyoruz."

Açlığın hüküm sürdüğü bu coğrafyada anne babalar çocuklarını en azından kuru ekmekle beslemenin derdinde. 15 milyon Yemenli ölümle burun buruna, 4 milyonu açlık tehlikesi yaşıyor. 500 bini acıl yardım bekliyor. Yaklaşık 100 bin çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, halen hayatta olan çocuklar da ebeveynlerinin gözleri önünde yavaş yavaş eriyor 

Dünya geç de olsa Yemen için harekete geçmeye başladı. Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, büyük insani kriz içindeki ülkeye dış yardımların ulaştırılmasında hayati önem taşıyan Kızıldeniz kıyısındaki liman kenti Hudeyde'yi ziyaret etti. BM'nin Hudeyde'de liderlik rolünü üstlenmesi konusunda detaylı müzakerelere girme konusunda anlaştığını açıklayan Griffiths, "BM'nin Hudeyde limanında ve daha geniş kapsamda liderlik rolü üstlenmesi için Yemenli taraflarla detaylı müzakerelere girmesi konusunda anlaştık." dedi.

Tam bir insani krizin yaşandığıı Yemen'de anne babaların çocukları için hayali ne iyi bir eğitim ne de parlak bir gelecek. Son yıllarda Yemenli annelerin ve babaların çocukları için kurdukları tek bir hayal var; o da evlatlarının karınlarını doyurabilmek. Onları yaşatabilmek.