'Yeni Güne Merhaba'da Yaz Kur'an Kursları konuşuldu...

23 Haziran 2022 Perşembe
'Yeni Güne Merhaba'da Yaz Kur'an Kursları konuşuldu...

"Yeni Güne Merhaba"da Yaz Kur'an Kursları konuşuldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Yeni Güne Merhaba" programına Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut konuk oldu. Yaz Kur'an kurslarının etraflıca konuşulduğu programda yatılı Kur'an kurslarından 4-6 yaş Kur'an kurslarına Kur'an kurslarının içeriğinden kurslarda yapılacak sosyal aktivitelere kadar pek çok konu ele alındı.

Kur'an kurslarına ilişkin bilgiler veren Akbulut, şöyle devam etti:

Yaz Kur'an kurslarına 22 yaş altı genç ve çocuklarımız başvurabilirler

Yaz Kur'an kurslarında imam, müezzin, Kur'an Kursu öğreticisinden din hizmetleri uzmanına kadar personel, seferberlik içerisinde çalışıyorlar. Tüm personel; kime, ne kadar dokunabilirse bunun çabasını gösteriyorlar inşallah. Kayıtlarımız Haziran'ın 20'sinde başlıyor. 22 yaşın altındaki genç ve çocuklarımız kayıt başvurusunda bulunabilirler. Özellikle ifade etmem gerekiyor, 27 Haziran - 26 Ağustos arası Yaz Kur'an kurslarımız devam edecek bu da 8 haftayı kapsayan bir süreç. Yaz Kur'an kursları, çocuklar için sadece bir eğitim değil. Aynı zaman da eğlenme, deşarj olma zamanı. Telefon ve tabletten uzaklaşacakları bir zaman dilimi olduğu için çok önemsiyorum. 

Eğitimde 4-6 yaş çok önemli

İmam Gazali, 2 - 6 yaş ve 3 - 5 yaş arasını çocuk gelişimi adına çok önemser. Çocuk şahsiyetinin gelişeceği en önemli yaşın 5 ya da 6 olduğunu söyler. 5 ve 6 yaşındaki çocuğa, küçüktür muamelesi, yaparken çocuğun biyolojik gelişimi olduğu kadar psikolojik gelişiminde de bir öğrenme sistemi olduğunu unutmamak gerekiyor. Demek ki öğrenmeyi 5 - 6 yaşa kadar tamamlamamız gerekiyor.

Yatılı Yaz Kur'an kursları bu sene tüm Türkiye'de olacak...

Bu yıl, bizim yatılı Kur'an kursu projemiz var. Daha önce bu konuyla ilgili çalışmalarımız oldu. Bu yıl bunu, Türkiye geneline yaymak istedik. Özellikle de Yatılı Yaz Kur'an kurslarında çocuklarımızla hem dini eğitim hem sosyal aktiviteler de olacak. Pek çok atölye programı olacak.