“Yeni Güne Merhaba”da zekat konuşuldu…

26 Nisan 2021 Pazartesi
“Yeni Güne Merhaba”da zekat konuşuldu…

“Yeni Güne Merhaba”da zekat konuşuldu…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Yeni Güne Merhaba”da zekat konusu ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Ahmet Oğuz’un konuk olduğu programda, “Zekat nedir?” “Zekat kimlere farzdır?” “Zekat ibadetinin belli bir zamanı var mıdır?” “Zekat kimlere verilir?” gibi sorulara cevap verildi.

Zekatı nisap miktarı ve üzerinde kazancı olanların vermesi gerektiğine değinen Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Ahmet Oğuz, zekatın bir hicri yıl içerisinde verilmesi gerektiğini ifade etti

“Paraya veya ticaret malına sahip olan bir Müslüman zekat mükellefi sayılır.” diyen Oğuz, şu ifadelere yer verdi:

“Paraya veya ticaret malına sahip olan bir Müslüman zekat mükellefi sayılır. 'Zekat miktarı' bir mala sahip olan bir kişinin, hicri takvimde bir sonraki sene aynı gün gelinceye kadar zekatı vermesi gerekiyor. Zekatımızı verdikten sonra on iki ay geçmemişse o zaman zekat vermemiz farz değil. Çevremizde muhtaç insanlar varsa taksit taksit verebiliriz. Yıl içine yayıp birkaç kişiye birden verebiliriz.”

Zekatın kimlere verilmesi gerektiğini anlatan Oğuz, şöyle devam etti:

“Zekat, Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de emrettiği bir ibadettir. Kimlere verileceği, Kur'an-ı Kerim'de Tevbe Suresi'nde ifade edilmiştir. Sekiz temel sınıf insan vardır. Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda çalışanlar ve yolda kalmışlar. Zekat ayet-i kerime de kimlere verileceği ifade ediliyor. Nisap miktarı mala sahip olan kişi; ayet-i kerimede ifade edilen sekiz sınıftan hangisine ulaşabiliyorsa bir kişiye verebileceği gibi onlardan birkaç kişiye de dağıtabilir.”

“Zekat verirken şahsi bir beklenti ve menfaat söz konusu olmamalıdır.” diyen Oğuz şu ifadeleri kullandı: 

“Üstsoy ve altsoya bakmakla yükümlüyüz. Kişi, onlara zekat veremez. Hanefi mezhebine göre eşler birbirine zekat veremez. Zekat verirken şahsi bir beklenti ve menfaat söz konusu olmamalıdır. Gelin, damat muhtaçsa zekat verebiliriz. Damadımız çalıştığı halde nisap miktarının altındaysa zekat verebiliriz. Kardeşe, yeğene, dayıya, teyzeye zekat verebiliriz. Muhtaçlarsa zekatı öncelikli olarak bu akrabalarımıza vermemiz gerekmektedir. Çünkü onlar, sıla-i rahim dediğimiz akrabalık diyaloğunu devam ettirmemiz gereken kişilerdir. Zekat, zenginlere verilmez. Temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, borçlarını düştükten sonra; nisap miktarı bir paraya sahip olan kişi, dinen zengindir. Bu kişinin zekat vermesi gerekir.”

“Yeni Güne Merhaba” hafta içi her gün saat 10.30’da Diyanet TV'de…