Afrin Merkezine Operasyon An Meselesi

15 Mart 2018 Perşembe

Zeytin Dalı Harekatında nefesler tutuldu. Gözler, Afrin merkezinin teröristlerden temizlenmesi için başlatılacak operasyonda. Afrin’in çok kısa bir zamanda düşeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin sonrası Münbiç, ondan sonra da Fırat’ın doğusunu temizleyeceğiz” dedi. Kuzey Irak’ta da PKK’ya geniş çaplı operasyon mesajını yineledi.

Zeytin Dalı Harekatında Afrin merkezinde kıstırılan teröristlerin tek açık kapısı batıdaki koridor. Sivillerin ilçeyi terketmesi için bırakılan koridorlar da kapanacak ve kent merkezi tamamen abluka altına alınacak. Terör örgütünün kazdığı derin çukurları aşmak için kullanılacak mobil köprüler de bölgeye sevk edildi.

ABD’de yürütülen görüşmeler sonucu Münbiç’ten PKK-PYD’nin çıkarılması konusunda mutabakata varılmış, 19 Mart’ta anlaşmaya son şeklinin verileceği belirtilmişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanı Reks Tıllerson’un görevden alınması bu mutabakatta erteleme ihtimalini doğurdu. Suriye’de terör örgütünden arındılan belde ve köylerde ise tam bir huzur var. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Kızılayı, Afad ve İHH gibi kuruluşlar Afrinlilere yardım dağıtımını sürdürüyor.