Bir Milletin Yeniden Diriliş Destanı Çanakkale

9 Mart 2015 Pazartesi

 

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Diyanet dergisinin Mart sayısı çıktı. Derginin bu ay ki sayısında Çanakkale zaferi tüm boyutlarıyla ele alındı.

 

Diyanet dergisi Mart sayısı çok özel bir konuyla okuyucularıyla buluştu. Çanakkale zaferinin 100. yıldönümünde dergi, ’Bir milletin yeniden diriliş destanı-Çanakkale’’ başlığıyla çıktı.

Büyük zafer, “Çanakkale’de kader birliği eden ümmet”, “Hasta adam’ın diriliş cehdi: Çanakkale”, “Kaderin üstünde bir kader vardır” gibi çok sayıda yazıyla yeniden ele alındı; şehitlerimiz bir kez daha rahmetle yadedildi.

Derginin başyazarı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez “Çanakkale’nin anlattığı savaş ahlakı” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazısında Mehmetçiğin ahlakına dikkat çeken Başkan Görmez, “Çanakkale bir vatanın var oluş mücadelesi olduğu halde, nizami bir ordunun disiplinine sahip olmayan askerlerimizin her biri kendi memleketlerinde aldıkları ahlak terbiyesi gereği savaşa zulüm karıştırmamış ‘harpte her yol mubah’ dememiştir.” diye yazdı. Başkan Görmez, şöyle devam etti: Bedr’in aslanları gibi, onlarda saygı, merhamet, insaf ve ihsan gibi vasıflarını bu kesif savaş meydanına taşımıştır. Kimi yaralı düşman subayını sırtına alıp Anzak siperlerine kadar taşıyarak tedavi edilmesini sağlayan, kimiyse kurşun yağmuru altında paltosuna sarıp koluna girdiği yaralıyı Türk saflarına getiren, kırbalarındaki suyu paylaşan, dini bayramlarında ateşi kesen, çay ve ayran ikramlarıyla Anzak askerlerinin gönlünü fetheden Mehmetçiklerimiz, savaşta bile insanlığın ölmediğini dünyaya ilan etmişlerdir.”

Diyanet aylık dergisi Aile, Çocuk ve Haber Bülteni ekleri ile birlikte Diyanet satış merkezlerinde okuyucularını bekliyor…