Diyanet 102 Ülkede

27 Ocak 2017 Cuma
 Diyanet 102 Ülkede

Diyanet işleri başkanlığı, 102 ülkede yaklaşık 2 bin personelle vatandaş, soydaş ve müslümanlar için çalışıyor. Dünyanın neresinde bir müslüman var ise onun sorunuyla ilgileniyor, gerçekleştirilen uluslararası projelerle gönl coğrafyamızın her köşesine kalıcı eserler bırakıyor.

Diyanet teşkilatı; 52 ülkede din hizmetleri müşavirliği, 38 ülkede Din Hizmetleri Ataşeliği ve diğer ülkelerde bulunan çeşitli seviyelerdeki çalışanıyla, toplam 102 ülkede faaliyet yürütüyor.

Başkan Mehmet Görmez'in 2010 yılında göreve gelişiyle, diyanet camiasının hizmet verdiği ülke ve personel sayısı 2010'dan itibaren hızla arttı. Bu doğrultuda; Din Hizmetleri mMüşavirliklerinin sayısı 12 Avrupa, 23 Avrasya, 17 Afrika ülkelerinde olmak üzere 52'ye yükseldi.

Din Hizmetleri Koordinatörlüğünün sayısı da 7 avrasya, 4 afrika , 1 asya ülkesi olmak üzere 12 oldu. 3 de Din Hizmetleri Müşavir yardımcılığı hizmet veriyor.

Diyanet Camiası Gönül Coğrafyamızda Müslümanlar İçin Çalışıyor

Diyanet işleri başkanlığı tarafından, soydaşların yanı sıra, yurt dışında yaşayan müslüman azınlıklara hizmet konusunda da adımlar atıldı. Avrasya islam şuraları ile birlikte, Afrika Müslüman Liderler Zirvesi, Balkan Ülkeleri Diyanet işleri başkanları toplantısı, Avrupa Müslümanları buluşması, Latin Amerika ülkeleri ve Karayip Adaları Müslüman Dini Liderler Zirvesi gibi etkinliklerle dünya genelinde pek çok müslümana ulaşıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla da Avrupa, Afrika, Asya ve Balkanlardaki pek çok ülkede cami projeleri gerçekleştirildi. Bu projeler arasında yer alan ve içinde cami de bulunan amerikan diyanet merkezi, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Vekâletle kurban kesilen ülke sayısı 2016'da 130'a çıkarken, sadece geçen yıl 239 bin 414 hisse dağıtımı gerçekleşti.

Başkanlığa bağlı TDV burslusu olarak Türkiye'deki dini eğitim kurumlarında, lisans, lisansüstü, lise düzeyinde, yurt dışından gelen binlerce yabancı öğrenci eğitim alıyor.