Uip Değerlendirme Toplantısı

29 Mart 2017 Çarşamba

Onuncu yılını geride bırakan Uluslararası İlahiyat Programı, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce geçtiğimiz hafta organize edilen bir toplantıyla değerlendirildi.

Toplantıda ele alınan konular ve programın geleceğine ilişkin yeni yol haritasını Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Abdullah Gümüşsoy Diyanet TV mikrofonlarına anlattı.

10 yılı geride bırakan program değerlendirme toplantısıyla masaya yatırıldı

Uluslararası ilahiyat programı 10 yılı geride bıraktı. Şimdiye kadar 1070 öğrenci bu imkandan faydalandı. Gurbeçtilerimizin çocukları türkiye’de ilahiyat eğitim alma imkanına kavuştu. Haftasonu düzenlenen uluslararası ilahiyat programının 10’ncu yıl değerlendirme toplantısında projenin finansmanı, yurtdışından gelen öğrencilerin barınma imkanlarının arttırılması, tamamlayıcı eğitim programları ve mezuniyet sonrası istihdam olanakları masaya yatırıldı. 

Toplantıda Avrupa İslam İlahiyat bölümleri ile öğrenci ve akademik personel değişim programlarının geliştirilmesi fikri ön plana çıktı. Proje ile hedeflenenlerden biride islamofobi ile mücadele. 

Uluslararası ilahiyat programının 10’ncu yıl değerlendirme toplantısında 60’a yakın öneri gündeme geldi. Şimdi o öneriler ilmi bir heyet tarafından mayasa yatırılacak. Yapılan müzakerelerin artından programın daha ileri gitmesi için atılacak adımlar da belli olacak. 

Başvurular uip.diyanetvakfi.org.tr adresinden 14 nisan’a kadar yapılabilir

Bu arada Uluslararası İlahiyat Programı’nın yeni dönemi için başvurular da devam ediyor. 14 Nisan’a kadar sürecek başvurular internet üzerinden uip.diyanetvakfi.org.tr adresinden yapılacak.