Mübarek Üç Aylar Başladı

29 Mart 2017 Çarşamba

Mübarek 'üç aylar' geldi-çattı. Bugün recep ayının 1. Günü. Perşembeyi cumaya bağlayan 30 mart akşamında ise Regaip Kandilini idrak edeceğiz.

Peki, manevi atmosferi yüksek bu dönemde neler yapılmalı? Bu üç ay peygamber efendimiz ve sahabe tarafından ibadetle değerlendirilmiş. Sonu bizleri on bir ayın sultanına kavuşturan üç aylar bugün başladı.

Bizleri ramazan ayına hazırlayan bu dönemi nasıl idrak etmeliyiz?

Dini hayatımızda önemli bir yer tutan ve manevi hayata bir çekidüzen verme mevsimi olan recep, şaban, ramazan aylarına pegamber efendimiz tarafından da özel bir önem gösterilmiş. Recep ayı Resulullah ve önceki dönemlerde bir barış ayıydı. Bu dönemde insanlar cahiliye arapları silahlarını bırakırlardı. Aynı zamanda recep ayı bir tövbe ayı yani yeniden ibadete kulluğa dönme ayı. Resulullah ve sahabeye baktığımız zaman recep ayı geldiğinde şaban ayında da. İbadetlere biraz daha yoğunlaşırlardı. Şaban ayında peygamber efendimiz daha çok oruç tutardı. 

Peygamber efendimizden üç aylara ilişkin rivayet edilen hadisler de bunu destekler nitelikte. Peygamber efendimizden şöyle bir hadis rivayet edilir. Recep ayı Allah'ın ayıdır. Şaban ayı benim ayımdır, Ramazan ayı da ümmetimin ayıdır. 

30 mart akşamı 3 ayların habercisi regaip kandili. Peki bu geceler nasıl karşılanmalı?  3 aylar nasıl geçirilmeli? ;

"Burada hedef ramazan ayı ramazana bir ön hazırlık oluyor. Burada kardeşlerimiz ibadetlere yoğunlaşmalı azar azar da olsa Allahın emirlerini yerine getirmelidir. Pazartesi perşembe oruç tutabilirler recep şaban aylarında veya 13-14.15 ayın ortasında üç gün oruç tutarlarsa bu daha sevap. Peygamber efendimiz bu aylarda özellikle ramazan ayında daha çok cömert olurmuş daha çok infakta bulunurmuş. Kandil gecelerinde tavsiye edilen kaza namazları varsa onlar kılmak Kuran-ı Kerim okumak birbirimize dua etmek fakirlere yardım etmek Sıla-i Rahim yapmak bu gibi şeylerle değerlendirilsek inşallah güzel günleri de bu şekilde değerlendirmiş oluruz."

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Rıfat Oral sıklıkla merak edilen üç aylar orucu var mı sorusuna da açıklık getirdi. 

"Resul efendimizin sünnetinde ramazan ayı dışında oruç tuttuğu bir ay yok. Yani recep ayı ya da şaban ayında sürekli oruç tutmamış bazen tutmuş bazen tutmamış. Ama sahabeden Abdullah Bin Ömer gibi sahabi kişiler bu aylarda bir ay iki ay oruç tutmuşlar diye rivayetler var. "