4.İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı'yı Anma Programı

7 Ekim 2016 Cuma
4.İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı'yı Anma Programı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' münasebetiyle İstanbul Müftülüğü tarafından düzenlenen '4. İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı'yı Anma' programına katıldı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen anma programının açılış konferansını veren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasına “Hz. Peygamber’den bugüne kadar İslam’a hizmet eden bütün ulemaya, sulehaya, din gönüllüsü büyüklerimize rahmet olsun. Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşundan bugüne kadar ahirete irtihal eden bütün başkanlarımıza rahmet diliyorum. Berhayat olanlara sıhhat içerisinde bir hayat diliyorum” sözleriyle başladı.

İçinde bulunduğumuz ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın da hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Görmez, ‘Camiler Haftası’nın sadece bir meslek ya da kurum haftası olmadığını bundan çok daha öte bir gayeye hizmet ettiğinin altını çizerek, “‘Camiler Haftası’ bir meslek haftası değildir. Biz camiler haftasını bir meslek haftası olarak görmüyoruz. Bizim yaptığımız bir meslek değil, yaratılışımızın gayesi, var oluşumuzun ifadesidir. Bizim kadim adımız ‘Hademe-i Hayrat’tır. Hayra hizmet etmek, münkerin ortadan kalkması için çalışmak bizim var oluş gayemizdir” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının milletin dini, ilmi ve manevi hayatına hizmet eden, yurtdışındaki millet varlığımıza hayat veren bir kurum olduğuna değinen Başkan Görmez, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Camiler Haftasıyla, hayatın kıyısında kalan camiyi hayatın merkezine taşımayı amaçlıyoruz…”

‘Camiler Haftası’ bir kurum haftası değildir. Çünkü Diyanet teşkilatı sıradan bürokratik bir kurum değil, milletin manevi, dini, ilmi hayatına hizmet eden bir kurumdur. Sadece milletimize değil, yurtdışındaki millet varlığımıza hayat veren, Orta Asya'dan Rusya'ya, Balkanlardan Afrika'ya, Avrupa’dan Latin Amerika'ya kadar bütün Müslüman kardeşlerimize hizmet götüren bir kurumdur. Bu hafta, hayatın kıyısında kalmış camiyi hayatın merkezine taşımak için bir vesile sadece. Caminin ruhunu ayağa kaldırmak için bir vesile kabul ediyoruz bu haftayı. Mihrabı sırtımıza alarak kapı kapı dolaşmak, mihrabın ruhunu, minberin feyzini evlere taşımak için vesile kabul ediyoruz. Bu yüzden idrak ediyoruz bu haftayı.

“İbrahim Bedreddin Elmalı’yı rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum…”

İstanbul Müftülüğümüz güzel bir gelenek başlattı. Her sene bize örneklerimizi, hocalarımızı anlatıyorlar. Din görevlilerimize, müftülerimize, vaizlerimize örneklerimizi göstermeye devam ediyorlar. Bir önceki programda Ömer Nasuhi Bilmen hocamızı yâd etmiştik. Şimdi ise Diyanet İşleri Başkanlarımızdan eski İstanbul Müftümüz İbrahim Bedreddin Elmalı’yı yâd ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanımız, İstanbul Müftümüz İbrahim Bedreddin Elmalı hocamızı rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum.

“Diyanet’in zor dönemleri olmuştur…”

Diyanet teşkilatının içinden geçtiği zor dönemler vardır. Sonraki nesillere anlatmamız gereken, makalelere konu olması gereken zor dönemler vardır. Bunlardan birisi, 1930’lu yıllar ile 40’lı yıllar arası dönem. Bu dönemde Diyanet teşkilatı zor bir dönemden geçmiş, ilkelerine bağlı kalmak için nice zorluklar atlatmıştır. İbretle dolu bir dönem yaşamıştır. 1960 ile 1967 yılları arası yine zor bir dönemden geçmiştir Diyanet İşleri Başkanlığı. 7 yılda beş Başkan değişmiştir. Diyanet olarak bu zor dönemleri, kendi tarihimizi bilmemiz lazım. İbrahim Bedreddin Elmalı hocamız böyle zor bir dönemde Riyaset görevini üstlenmiştir. Üsküdar Müftülüğü ardından İstanbul Müftülüğü ve sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Zamanın birçok zorluğuna karşı mücadele eden hocamız 10 aylık Riyaset döneminde zamanın medyasında en çok konuşulan kişi olmuş ve sürekli bir tezvirata, saldırıya maruz kalmıştır. Daha göreve başladığı ay içerisinde TRT Halk Okulu diye radyoda yayınlanan programda İslam’ın yüce değerlerini tahkir eden ifadelere karşı halkın tepkisi neticesinde yaptığı açıklamayla tezvirata ve saldırılara uğramıştır. Ancak hocamız İslam’ın yüce değerlerine ve ahlak ilkelerine bağlılığını sürdürmüş ve mücadelesini cesaretle sürdürmüştür.

Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfü Doğan, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, İbrahim Bedreddin Elmalı'nın Özel Kalem Müdürü Mustafa Yazgan ve Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Işık'ın panelist olarak katıldığı programda 4. İstanbul Müftüsü ve 8. Diyanet İşleri Başkanı 'İbrahim Bedreddin Elmalı'nın hayatı, eserleri ve hizmetleri' anlatıldı. 

Panele  çok sayıda akademisyenin yanı sıra Bedreddin Elmalı’nın öğrencileri, çağdaşları ve sevenleri katıldı. Program plaket töreniyle sona erdi.