Aachen Kent Meydanının İsmi ''Cami Meydanı'' Olarak Değişti

27 Haziran 2019 Perşembe

Aachen kent meydanının ismi "Cami Meydanı" olarak değişti…

Almanya'nın Aachen kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Aachen Yunus Emre Camisi önündeki meydanın ismi "Cami Meydanı" (Moscheeplatz) olarak değiştirildi.

Kent meydanının isminin ‘Cami Meydanı’ olarak değişmesinden dolayı yapılan açılış törenine katılan Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, yerel yöneticilerin meydana bu ismi vererek caminin uyumun, entegrasyonun, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin güzel bir yansımasına vesile olduğunu söyledi.     

Hali hazırda bazı çevrelerin ırkçılığı ve İslamofobi’yi körüklediğini belirten Erciyes,“Korkudan ve nefretten beslenenlere karşı hep birlikte sesimizi yükseltmeli ve bugün burada olduğu gibi dostluğumuzu, dayanışmamızı ortaya koymalıyız.”dedi.     

Aachen Belediye Başkanı Marcel Philipp de Almanya'da cadde ve meydanlara yeni isim verilmesinin kolay bir süreç olmadığına dikkati çekerek buranın isminin değişmesine katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti.     

Philipp, şehirde Münster ve Havra meydanlarının bulunduğunu, bir de cami meydanının olmasını istediklerini dile getirerek "Bunun gerçekleşmesi için kurum ve kuruluşların yanı sıra siyasetçiler de destek verdi, böylece meydanın isminin değişmesini sağladık. Şehrimizde artık bir Cami Meydanı olmasından dolayı belediye başkanı olarak çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.