Diyanet İşleri Başkanlığından 'Çevreci Hac' Projesi

28 Haziran 2019 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığından ‘Çevreci Hac’ projesi…

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında dünyaya örnek olacak yeni bir uygulama başlatacak. "Çevreci Hac" olarak ifade edilen proje kapsamında bu yıl hacca gidecek 80 bin hacı adayı, çevre temizliği ve "Sıfır Atık, Sıfır İsraf" konusunda bilinçlendirilecek.

‘Sıfır Atık Projesi’nin, Diyanet İşleri Başkanlığında ‘Sıfır Atık, Sıfır İsraf’ temasıyla uygulanması çalışmaları devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı iş birliğinde bu sene hac organizasyonu kapsamında çevre kirliliği konusunda önlemler alınacak. İlk hac kafilesi 5 Temmuz’da yola çıkacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Remzi Bircan, Diyanet İşleri Başkanlığınca çevreci bir hac organizasyonu amacıyla daha önce özellikle Arafat'ta çevre temizliğine yönelik tedbirler alındığını, bu yıl ise uygulamanın daha çok geliştirileceğini belirtti.

2019 Yılı Haccının çevreci bir hac olmasını istediklerini belirten Bircan,” Amaçlanan temiz bir hac. Müslümana yakışan bir şekilde konaklamış olduğu oteller de çadırlar da diğer Müslüman ülkelere örnek olmalı. Her bir hacımıza broşür vereceğiz. Ayrıca her bir din görevlimize çevre ahlakı konusunda kitapçığımız olacak. Ayrıca Diyanet TV aracılığı ile yapmış olduğumuz sinevizyonumuz var. Otellerin girişlerine bu sinevizyonları yerleştireceğiz. Hacılarımız bu sinevizyonları izleyerek bilgi sahibi olacak.”dedi.

Suudi Arabistan makamlarının uygulamaya destek olacağını ifade eden Bircan, yediğimiz, içtiğimiz ve giydiğimiz ne varsa emanet bilinci ile kullanmamız gerektiğini vurguladı.