ABD’de üç Müslüman genç öldürüldü

2 Mart 2015 Pazartesi

ABD’de üç Müslüman genç öldürüldü

ABD'nin doğusundaki ChapelHill kasabası dün korkunç cinayetlerle sarsıldı. Aynı aileden 3 Müslüman öğrenci, evlerinde uğradıkları saldırı sonucu hayatını kaybetti.

 

Sabah saat 5 sularında çoğunlukla akademisyenlerin ve öğretim görevlilerinin kaldığı bir apartmana baskın düzenleyen silahlı bir kişi, burada oturan 3 Müslüman genci vurduktan sonra olay yerinden kaçtı. Saldırının ardından eve gelen komşuları 3 gencin cansız bedenleriyle karşılaştı. Acilen hastaneye kaldırılan 23 yaşındaki Şadi Barakat, Barakat’ın21 yaşındaki eşi YusorMuhammed ve 19 yaşındaki baldızı RazanMuhammed abu-Salha tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.Kurbanların bölge sakinleri tarafından çok sevilen kişiler olduğu belirtildi. Barakat ve Salha'nın 6 hafta önce evlendikleri öğrenildi.

 

Olayın ardından 46 yaşındakiCraigStephenHicks, Barakat ile eşi ve baldızını öldürdüğünü itiraf ederek polise teslim oldu.

 

Üç Müslüman gencin öldürülmesi, Amerikan kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Sosyal medyada öldürülen gençlerin resimlerini paylaşanlar, ABD basınını da cinayetle ilgili haberlere yeterince yer vermediği için eleştirdi.

 

Yetkililer saldırganın neden böyle bir eylem yaptığı konusunda resmi bir açıklama yapmazken, olaydan saatler sonra konuşan polis, katliamının nedeninin "otopark tartışması" olduğunu ileri sürdü. Ancak internette yayılan ve Hicks'e ait olduğu belirtilen mesajda "Ateistim. Hakarete gelince; o işi senin dinin başlattı ben değil. Eğer senin dinin koca ağzını kaparsa, ben de kaparım" yazdığı görüldü. Bazı haber kaynaklarında daHicks'in psikolojik sorunları olduğu belirtildi.

 

Katliamın ardından sosyal medyada genç kurbanlar için destek kampanyası başlatıldı. "İnfaz şeklinde cinayet" mesajları yağdıran öfkeliler, "ABD'nin Charlie Hebdo'su" yorumlarını yaptı ve Fransa'daki gösteriler gibi halkın bu kez Müslüman katliamını kınamak için sokaklara dökülmesi gerektiğini dile getirdi. Prof. Dr. HalidBeydun "Müslümanlar, ancak tetiği çektiklerinde haberlere çıkıyorlar, vurulduklarında değil. ChapelHill cinayetlerinin medyada yer almaması da bunu ispatlıyor" dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu da 3 gencin katledilmesine karşı duyarsızlığa tepki gösterdi. Davutoğlu, "Ümit ederiz ki bu üç gencin öldürülmesinde ırkçı bir saik yoktur. İslamofobi karşısında ortak tavır görmek, hakkımız" dedi.

 

Saldırıda öldürülen diş hekimliği fakültesi öğrencisi Şadi Barakat’ın Türkiye'deki Suriyeli mülteci öğrenciler için yardım kampanyası başlattığı ve Filistinli çocukların diş tedavisini gönüllü olarak yaptığı öğrenildi.