Küba’ya Ortaköy modeli

2 Mart 2015 Pazartesi

Küba’ya Ortaköy modeli


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Küba ziyaretinde beklendiği üzere “cami projesi” de gündeme geldi. İstanbul’daki Ortaköy Camii’nin bir benzerinin Havana’da inşa edilmesiyle ilgili projeyi Küba devlet başkanıyla görüştüklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin bu projeyi tek başına yapmak istediğini açıkladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Latin Amerika turunun ikinci durağı olan Küba’da devlet başkanı Raul Castro’yla da bir araya geldi.  Erdoğan, basın mensuplarının görüşmeye ilişkin sorularını başkent Havana’da eski şehir olarak adlandırılan tarihi alanı gezisi sırasında yanıtladı. Castro’yla görüşmesinde “Havana’ya cami projesine” de değindiğini söyleyen Erdoğan, Küba’nın daha önce Suudi Arabistan’la cami konusunu görüştüğünü ve bir mutabakata vardığını ifade etti.


 

Suudi Arabistan’la Türk mimarisinin birbirinden farklı olduğunun altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin cami projesini tek başına gerçekleştirmek istediğini vurguladı. Erdoğan, Türkiye- Küba ilişkilerinde Türk Hava Yolları ve TİKA’nın önemli bir rol üstleneceğini de ifade etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Küba’dan sonra Latin Amerika seyahatinin son durağı olan Meksika’ya geçti.