Ağrı İshakpaşa Sarayı Camiinin hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

2 Şubat 2021 Salı
Ağrı İshakpaşa Sarayı Camiinin hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

Ağrı İshakpaşa Sarayı Camiinin hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

Diyanet TV’de ekranlara gelen Türkiye’deki camilerin hikayelerinin ele alındığı “Mekan ve Kıyam” programında bu hafta Ağrı İshakpaşa Sarayı Camiinin hikayesi anlatıldı.

Programa konuk olan Ağrı İshakpaşa Sarayı Camii İmam - Hatibi Muhammed Fatih İnan caminin tarihi, yapılışı ve günümüzde nasıl muhafaza edildiğini izleyiciye aktardı.

Ağrı İshakpaşa Sarayı Camii mimarisi ve yapılışıyla ilgili konuşan İnan, caminin bölümleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı: 

"Cami içerisinde bulunan iki tane girintili bölümde bir tarafta padişahın diğer tarafta da kadı efendinin oturduğu söylenir. Arada da halkın oturduğu söylenir. Buradaki maksat ise halkın sorunlarını dinlerken aradaki eşitliğin sağlanabilmesidir. Yine aynı şekilde dört mahfilde bulunan bölümde dört tane direk bulunmaktadır. Bu dört tane direk, ‘Dört Kitap’ın indirildiği ‘Dört Peygamber’i temsil eder. Orta kemerden arka tarafa geçiş kısmında bulunan arka mahfil dediğimiz yer bulunmaktadır. Arka mahfildeki bölümün, medrese olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Medrese kısmında bulunan dört büyük direk, ‘Dört Büyük Kitap’ı temsil eder. Dört tane direğin birleştiği yerde bulunan bir ‘yıldız işareti’ vardır. Yıldızın da beş köşesi olduğu için İslam’ın beş şartını temsil eder.”

“Mekan ve Kıyam” her Çarşamba saat 21.00’de Diyanet TV’de…