Almanya’dan Anti-Demokratik Tutum

2 Ağustos 2016 Salı

Avrupalı türkler, Almanya’nın Köln şehrinde darbeye karşı demokrasi mitingi düzenledi. Gurbetçilerin insan haklarından ve demokrasiden yana bu tutumu bazı alman makamlarını rahatsız etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans’la Köln’deki topluluğa hitap etmesi "Almanya Anayasa Mahkemesi" kararıyla engellendi. Cumhurbaşkanlığı’ndan bu engellemeye sert tepki geldi.

Avrupa’daki gurbetçiler, Türkiye’deki hain darbe girişimine karşı dün bir miting düzenledi. Almanya’nın Köln şehrindeki programa ilgi yoğundu.Gurbetçi türklerin “demokrasi” mitingine karşı almanlar anti-demokratik bir tutum sergiledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp Köln’deki topluluğa hitap etme isteği "Almanya Anayasa Mahkemesi" kararıyla engellendi.

Almanya’daki türklerin oluşturduğu platform, bu engellemeye karşı önce yerel mahkemeye; ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu. Anayasa Mahkemesi de aynı yönde karar verdi. Nihayetinde, Erdoğan’ın dev ekranla gurbetçilere seslenlenmesine izin verilmedi. 

Türkiye’nin Almanya’ya tepkisi sert oldu. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı;

"Mitingin hazırlık süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle çıkartılan zorluklar, alman anayasa mahkemesinin engelleme kararını onamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 15 temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılması, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırıdır."

İbrahim Kalın, alman yetkililerin tatmin edici bir izah yapması gerektiğini vurguladı. Engellemelere karşı demokrasi mitingini gerçekleştiren Almanya’daki türklere ise teşekkür etti. Gelişmelerin ardından, Almanya'nın Ankara maslahatgüzarı, izahat vermek için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Alman büyükelçisinin Ankara dışında olması sebebiyle Maslagatgüzar Robert Dölger'in Dış ,şlerine geldiği bildirildi. 

Üst: almanya’dan anti-demokratik tutum 

Alt: cumhurbaşkanı erdoğan’ın köln’deki gurbetçilere seslenmesi engellendi