Amerikalı Generale Sert Tepki

1 Ağustos 2016 Pazartesi

Darbe girişimi sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen bazı açıklamalar Türkiye’nin tepkisini çekti. “İşbirliği yaptığımız generallerin çoğu hapse atıldı” diyen Amerikalı general, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen sert açıklamaların ardından geri adım attı. Bu arada, Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesiyle ilgili iki ülke arasındaki görüşmeler sürüyor. 

Erdoğan’ın “Haddini Bil” Dediği Joseph Votel Geri Adım Attı, Destek İddiasını Reddetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Darbe girişiminin ardından türk ordusundaki birçok yakın müttefikimiz hapse konuldu”diyen amerikalı generale tepki göstermişti. Türkiye’nin büyütepkik tepkisini çeken Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, geri adım attı. Yeni bir açıklama yaparak “Türkiye’deki darbe girişimiyle herhangi bir alakam olduğu iddiası talihsiz ve tamamen yanlıştır. Türkiye uzun yıllardan beri olağanüstü önemli bir partner” ifadelerini kullandı. Tepkiler artınca Pentagon’dan da bir açıklama geldi. Amerikan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, “başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimini desteklediğimiz yönündeki görüşler doğruyu yansıtmıyor” dedi. 

Ankara-Washıngton Arasında İade Görüşmeleri

Bu arada, Amerikan Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Türkiye’ye gelecek. Ankara’da ikili temaslarda bulunacak, İncirlik Üssü’ndeki Amerikan askerlerini ziyaret edecek. Dunford’un temasları sırasında 15 temmuz darbe girişimi ve Fetullah Gülen’in iadesi de gündeme gelecek. Geçtiğimiz günlerde, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Amerikan mevkidaşını aramış ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda kendisinden destek istemişti. 

ABD Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarının Gönderilen Belgeleri İncelediği Açıklandı

Gülen’in iadesi konusunda, Ankara ile Washıngton arasında, her kademede görüşmeler devam ediyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kırby, iade istemiyle ilgili Türkiye’den gönderilen belgelerin ellerine ulaştığını, Adalet Bakanlığının bunları incelediğini söyledi. 

Basın toplantısı sırasında Kirby’e,“Gülen’in başka bir ülkeye kaçma ihtimaline karşı önlem alınıp alınmadığı” da soruldu. Kırby, “bu bizim konumuz değil, Adalet Bakanlığı takip ediyor” dedi. Anadolu Ajansı’nın ulaştığı Amerikan Adalet Bakanlığı sözcülerinden Peter Carr ise kaçma ihtimaliyle ilgili soruyu yanıtsız bıraktı; “incelemelerimiz sürüyor” demekle yetindi.