Amerika Diyanet Merkezi 1 Yaşında

3 Nisan 2017 Pazartesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washıngton’a yakın bir mesafedeki Amerika Diyanet Merkezi’nin açılışının üzerinden tam bir yıl geçti. İslamofobinin yükselişe geçtiği bir dönemde, İslam’ın en doğru şekilde anlatıldığı, ayrıca türk kültür ögelerinin yansıtıldığı bu önemli mekanın 1. Yaş kutlamasında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Daha ilk yılında bölgede bir cazibe merkezi haline gelen Amerika Diyanet Merkezi açılışının yıldönümünde amerikalıların beğeniyle izlediği bir etkinlik düzenlendi.

İmam Hatip Ali Tos’un dilinden Kur’an ziyafeti verildi… 

İlahiler söylendi.

Etkinlikte, geleceğe yönelik planlar anlatıldı. Merkezin başkanı Yaşar Çolak da; mekanın “gönülleri imar etti”ğini söyledi.

Amerika Diyanet Merkezi, başkent Washıngton’a yakın bir mesafedeki Mryland eyaletinde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hayata geçirdiği önemli bir projenin ürünü. Diyanet Center of Amerika, Osmanlı geleneğinin modern mimariyle bütünleştiği estetik bir yapı.

İçerisinde kütüphaneden, türk evlerine kadar birçok önemli eser bulunuyor. Merkez, dünyanın öbür ucuna Türk İslam kültürünün götürüldüğü külliye niteliğinde bir yapıt.

Etkinlikte amerikalı misafirlere Türk kültürüne özgü yemekler de ikram edildi…