Görmez, Bizden Konuşalım’da

3 Nisan 2017 Pazartesi

Diyanet Televizyonu ekranlarında yayınlanan Bizden Konuşalım programının yayınlanan yeni bölümüne, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez konuk oldu. Görmez, dünyanın çok farklı noktalarından gelip ülkemizde üniversite eğitimi gören 6 gençle neşeli bir sohbet yaptı. 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet Televizyonu ekranlarında yayınlanan “Bizden Konuşalım” programına konuk oldu. Dünyanın farklı noktalarından ülkemizde üniversite eğitimi almaya gelen gençlerin neşeli sohbetlerine katıldı. 

Almanya, Sırbistan, Kenya, Avustralya, Haiti, Kazakistan ve Ganalı 6 genç sordu, Görmez yanıtladı… Üniversiteli gençler, Diyanet İşleri Başkanı'nın nasıl bir öğrencilik hayatı yaşadığını da öğrendi. 

Bizden konuşalım’daki gençlerin bir bölümü, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında Türkiye’de eğitim görüyor. Görmez, bu vesileyle UİP’in önemine de dikkat çekti; "Sizin bu topluluğunuzu hem ülkemiz için hem insanlık için büyük bir zenginlik olarak görüyorum. Vakfın yürüttüğü pek çok hizmet var, ama bence en önemli hizmet bütün dünyadan öğrencilerimizin gelip Türkiye’de tahsil görmesi."

Programda, İslamofobi de konuşuldu; İslam coğrafyasının içinde bulunduğu sorunlar da… Mehmet görmez, gençlere altın değerinde öğütler verdi; 

"Sizin gibi düşünmeyen hiçbir arkadaşınızı ötekileştirmeyin, bilakis onun varlığını zenginlik olarak görün, sizin gibi inanmayan hiçbir arkadaşınızı ötekileştirmeyin. Sizin ondan da öğreneceğiniz çok şey vardır."