Arakan Müslümanlarından İİT’ye Mektup

15 Nisan 2016 Cuma

“İstanbul’daki Zirvede, Arakanlılara Yapılan Zulüm de Gündeme Gelsin”

İslam İşbirliği Teşkilatı önemli gündem maddeleriyle İstanbul’da toplandı. Zulüm altındaki Arakan müslümanları da teşkilatın genel sekreteri İyad Medeni'ye mektup yazarak, sorunlarının zirvede görüşülmesini talep etti. Etnik ayrımcılığa, sürgüne ve katliamlara maruz kalan Arakan müslümanları sonuç bildirgesinde kendilerine yönelik bir çözüm maddesinin de yer almasını istedi. 

İslam zirvesi 13. Kez toplandı. Teşkilat üyeleri, adalet ve barış için birlik ve dayanışma çağrısıyla İstanbul’da buluştu.

Müslüman oldukları için yaşadıkları bölgede etnik ayrımcılığa maruz kalan, katledilen, sürgüne gönderilen Arakanlılar ise, teşkilata “bizi unutmayın” mesajı gönderdi. 

Avrupa Rohingya kurulunun genel sekreteri Muhammed İbrahim, İslam İşbirliği Genel Sekreteri İyad Emin Medeni'ye bir mektup yazdı; Arakan mazlumlarının sorunlarının gündeme alınması ve konferans sonuç bildirgesine dâhil edilmesi talebinde bulundu.

Rohingya hükümeti 100 bin Arakanlı müslümanı yerinden etti, vatandaşlıktan çıkardı. Budist rahipler, yüzlerce Arakanlıyı öldürdü, 2 bin 500’den fazla ev yakıldı.  

Dünya kamuoyu Arakanlı müslümanların yaşadıklarına hep duyarsız kaldı… islam ülkeleri de yeterli tepkiyi gösteremedi. 

Türkiye ise, Arakanlı müslümanları hiç yalnız bırakmadı, Türkiye Diyanet Vakfı kilometrelerce uzaktaki kardeşlerine yardım elini uzattı. Vakıf, uluslararası hiç bir yardım kuruluşunun giremedeği, kamp dışındaki bölgelere kadar girdi. İnsani yardım ve dini eğitim konusunda Arakanlı müslümanların yanında oldu.