Mülteciler Avrupa’ya Geçmek İçin Israrlı

14 Nisan 2016 Perşembe

Yunanistan - Makedonya Sınırında Zaman Zaman Gerginlikler Yaşanıyor

Yunanistan’ın Makedon sınırındaki İdomeni kasabasında 12 bin sığınmacı avrupa kapısının açılmasını bekliyor. Bu arada, kapatılan sınırı delmeye çalışan sığınmacılara Makedon polisi sert müdahalelerde bulunuyor. Avrupa ülkeleriyse, sığınmacılara karşı yeterli güvenlik önlemi almadıkları gerkeçesiyle birbirlerini eleştiriyor.

Türkiye Avrupa Birliği’yle, sığınmacıları geri kabul konusunda mutabaka vardı ancak mülteciler, ülkelerine ve Türkiye’ye dönmeme konusunda ısrarcı… mülteci sorunu karşısında avrupalı devletlerin paniği ise sürüyor.

Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasındaki sığınmacı kampında, 12 bin kişi zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Kamp, birkaç gün önce sınırı geçerek avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacılara Makedon polisinin sert müdahalesiyle gündeme gelmişti. Müdahelede 300 sığınmacı yaralanmış, 40 kişiye plastik mermi isabet etmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, sığınmacılara göz yaşartıcı gaz ile yapılan müdahaleye tepki gösterdi; “yaşananlar oldukça endişe verici” dedi.

Gerginliğin ardından İdomeni’de kalan sığınmacılar, bir yük treninin geçişine engel oldu.

İtalya Avusturya’yı Sığınmacılar Konusunda Önlem Almamakla Suçlandı

Bu arada, Yunanistan ile AB içinde en çok göç alan iki ülkeden biri olan İtalya da, sınır komşusu Avusturya’nın mülteci konusundaki önlemlerini yetersiz buldu. İtalya, Avusturya’ya bir mektup yazarak, güvenlik önlemlerine dair konuya açıklık getirmesini istedi.