Arakanlı Müslümanlardan Diyanet’e Ziyaret

23 Kasım 2016 Çarşamba
Arakanlı Müslümanlardan Diyanet’e Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  Arakan Müslümanlar Birliği Başkanı Dr. Wakar Uddin’i makamında kabul etti.

Arakan Müslümanlar Birliği Başkanı Dr. Wakar Uddin’in gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez,  “Kalbimizde var olan yarayı bize hatırlatmaya geliyorsunuz. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine başladı. 

Hem Müslümanlar hem de insanlık Rohingya Müslümanlarını kendi yaşadıkları ile baş başa bıraktığını ifade eden Başkan Görmez,  “Yanı başımızda Halep'te yükselen dumanların arkasından Rohingya görünmüyor. İslam dünyasının pek çok başkentinden ateş yükseldiği için Müslümanlar, sadece o ateşin dumanını görebiliyorlar. Oysa arkasında çok daha büyük acıların yaşandığı Rohingya’yı, Myanmar’ı ve Arakan’ı ihmal ediyorlar. Bu ihmal yüzünden Myanmar ve Burma'daki devlet, Müslümanlara olan baskılarını arttırıyor. Yani adım adım tedrici olarak bir yok etme siyaseti güttüğü buradan da görülüyor. Bu durum hepimize çok büyük acı veriyor.” dedi. 

“İslam dünyası kendi ülkelerinde yükselen ateşlerin dumanları arkasından Myanmar’ı, Arakan’ı göremiyor…”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı olarak Myanmar’daki Müslümanlar için ellerinden geleni yapmaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Görmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“İslam dünyasından bölgede Myanmar’ın içine doğru girebilen tek heyet Diyanet Vakfı'nın gönderdiği heyetlerdir. Biz içeriye yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. Bangladeş'teki kampa yardımlarımızı ulaştırmaya devam ediyoruz. Kampta yaşayanların çocukların eğitimi ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Çevre ülkelerde okuyan Myanmarlı öğrencilere burs katkımız devam ediyor. Ancak bu elbette yeterli değil. Mühim olan zulmü ortadan kaldırmak, Müslümanlar üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak, kendi ülkelerinde özgürce yaşamalarını sağlamak. Bu da öncelikle bütün dünyanın görevidir. Birleşmiş Milletlerin ve uluslararası örgütlerin birinci görevidir. İkincisi de bütün Müslümanların görevidir. Bu konu, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın birinci önceliği olmalıdır. Ancak üzülerek belirteyim; dünya kendi sorunlarıyla ilgileniyor. Uluslararası kuruluşlar kendi fonksiyonlarını kaybetmiş vaziyetler. İslam dünyası, kendi ülkelerinde yükselen ateşlerin dumanları arkasından Myanmar’ı, Arakan’ı göremiyor. Bunun için sizin çabanız her türlü takdirin üstündedir.

Arakan’da yaşanan zulümle ilgili kendisine gelen fotoğrafları gösteren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Arakan’da yaşayan Müslümanların yaşadığı zulümu ortaya koyan bu fotoğraflara ait haberler medyada ne yazık ki yeterince yer bulmuyor. Buradaki Müslümanların yaşadığı insanlık trajedisi karşısında sessiz kalınması ise insanlığın yaşadığı ayrı bir trajedidir.” dedi.

Başkan Görmez, Ramazanda 16 bin Arakanlı Müslümana insani yardım ulaştırıldığını Kurban Bayramında ise 11 bin kurban kesildiği bilgisini verdi.

Arakan Müslümanlar Birliği Başkanı Dr. Wakar Uddin…

Arakan Müslümanlar Birliği Başkanı Dr. Wakar Uddin ise bölgede yaşanan son gelişmeler hakkında Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e bilgiler verdi. Uddin, “Bizleri kabul ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Rohingya Müslümanlarına en çok yardım eden bir ülke olmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Bundan onur duyuyoruz. Sizden güç alıyoruz.  Uluslararası kurum ve kuruluşlardan Myanmar’a gidecek yardım blokajının kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.