İslam Coğrafyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

21 Kasım 2016 Pazartesi
İslam Coğrafyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

İslam Coğrafyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

1- Filistin

İsrail Hapishanelerinde 350 Filistinli Çocuk Bulunuyor

Filistin Esir Cemiyeti 20 Kasım Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada çarpıcı rakamlara yer verdi. Buna göre, İsrail hapishanelerinde şu anda 12’si kız 350 filistinli çocuk bulunuyor. Açıklamada, İsrail yönetiminin filistinli çocukları gerçek mermilerle hedef aldığı, sözlü ve fiili şiddet uyguladığı, gözaltı merkezlerine götürerek aç-susuz bıraktığı vurgulandı. 

2- Gazze Cenaze 

26 Yaşındaki Saade, Nuseyrat Mülteci Kampında Toprağa Verildi

Gazze şeridinde filistinli gençler arasında çıkan arbede sırasında israil askerleri tarafından vurularak öldürülen filistinli Muhammed Said Ebu Saade toprağa verildi. 26 yaşındaki Saade’nin Nuseyrat mülteci kampındaki cenaze törenine çok sayıda filistinli katıldı. 

3- Afganistan 

Nangarhar’da Deaş Operasyonu, Ferah’ta Taliban Saldırısı

Afganistan’ın Nangarhar vilayetindeki deaş operasyonunda, 8 terörist öldürüldü. Öldürülenlerden birinin örgüt yöneticisi olduğu açıklandı. Ferah vilayetine bağlı bir ilçe karakolu ise taliban militanlarının saldırısına uğradı. 8 afgan polisinin hayatını kaybettiği saldırıda Taliban da kayıp verdi. 

4-Pakistan

Sınır İhlali Yapan Hindistan’a Ait Bir Helikopter Düşürüldü

Pakistan ile hindistan’ın 3 kez savaşmasına neden olan Keşmir Sorunu yine gündemde. Son olarak, Pakistan Keşmir sınırı yakınlarında hava sahasını ihlal ettiğini bildirdiği Hindistan’a ait bir helikopteri düşürdü. 

5- Yemen 

Koalisyon Güçleri: Husiler Ateşkesi İlk Gün 180 Kez İhlal Etti

Yemen’de, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ile husiler arasındaki ateşkes anlaşması 19 Kasım itibariyle yürürlüğe girdi. Koalisyon güçlerinin sözcüsü, husilerin ateşkesi 180 kez ihlal ettiğini bildirdi. Eğer bir değişiklik olmazsa, 48 saatlik ateşkes süresi 21 kasım günü saat 12’ye kadar sürecek.