Asırlık Terzi Yaşar Dede

9 Nisan 2019 Salı

Aydın’da yaşayan bir terzi ustası… 91 yaşındaki Yaşar dede, yıllardır terzilik yaparak geçimini sağlıyor. Kendisi gibi asırlık malzemelerle ölçü alıp, kıyafet dikerek mesleğini icra ediyor. 

Mesleği ile yaşıyor elinin ustalığıyla yıllara meydan okuyor. Aydın’ın Koçarlı ilçesinde yaşayan 91 yaşındaki Yaşar Emre tam 80 yıldır terzilikle uğraşıyor. 11 yaşında çırak olarak başladığı mesleğinin nadir isimlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ölçü alıp kıyafet diken, paça kıvırıp tamirat yapan 91 yaşındaki asırlık çınar, ilerlemiş yaşına rağmen gerek dikiş dikerken gerekse iğneye iplik geçirirken hiç zorlanmıyor.

91 Yaşındaki Yaşar Dede, 80 Yıldır Terzilik Yaparak Geçimini Sağlıyor

Mesleği boyunca 20 çırak yetiştiren Yaşar dedenin, yetiştirdiği çırakların kimisi emekli olup kimisi de vefat etmiş. Kendisinin ise varı-yoğu terzilik olmuş. Zira yaşıtları ve dostunun kalmadığını belirten asırlık çınar, makasını, dikiş makinesini kendisine dost edinmiş.

Sağlığı elverdiği sürece çalışmaya devam etmek isteyen Yaşar dede, eskiye göre yaşam şartlarının iyileştiğini hatırlatıp, şükrediyor.