Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi

14 Ekim 2015 Çarşamba
Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi

Dünyadaki tüm müslüman topluluklarla iletişim kurmayı amaçlayan Diyanet İşleri Başkanlığı önemli bir zirveye daha evsahipliği yaptı… Asya ve Pasifik ülkelerinin müslüman dini liderleri Diyanet’in organize ettiği toplantı için İstanbul’da biraraya geldi. Zirvede, Endonezya’dan Afganistan’a, Avustralya’dan Güney Kore’ye kadar farklı ülkelerden çok sayıda katılımcı yer aldı…

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katıldığı açılış töreniyle ilgili en dikkat çekici notlardan biri, terör olaylarına gösterilen ortak tepkiydi.

37 Ülkeden 127 Temsilci 4 Gün Boyunca “Hikmet ve Barış” İçin Birlikte Düşünecek

37 ülkeden 127 müslüman din önderi, “Kesret İçinde Vahdet: “Hikmet ve Barış’ı Birlikte Düşünmek’ başlığıyla toplanan zirvenin açılışında bir araya geldi. 

Zirvenin Açılışında Terör Saldırısında Hayatını Kaybedenler İçin Dua Edildi

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, sözlerine, konuklarından Ankara’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Fatiha okumalarını isteyerek başladı. Terör saldırısında hayatını kaybedenler için Fatiha okunduktan sonra sözlerine devam etti. Görmez; zirvenin kardeşliği yeniden inşa etmek için geç kalınmış bir buluşma olduğunu söyledi;

" Bu toplantı uzunca bir fetret döneminden sonra yeniden işbirliği olanaklarını konuşma dini tarihi kültürel ilişkilerimizi yendien kurma ve geliştirme toplantısıdır. DİB olarak uzun bir aradan sonra ihmal ettiğimiz kardeşliği yeniden inşa etmek için marfiet alışverirşinde bulunmak için toplanmış bulunmaktayız. Bugün Tayland'da hala ortak tarih adına hutbeler okunuyorsa Hindistan'da Türk Kurtuluş Savaşını desteklemek için konferanslar düzenlenmişse biz iletişim ve ulaşım imkanlarının fevkalade geliştiği şu dönemde niçin birbirimizden yeterince haberdar değiliz. "

İslam dünyasındaki aşırı görüşlerin şiddeti ve islamofobiyi beslediğine dikkat çeken Görmez, “Tehlikenin Pasifik Asya müslümanlarını da etkilememesi için çalışmalıyız” dedi;

"Kendisi gibi inanmayanları tekfir eden ahlak ve hukuk tanımayan kirli savaşları cihad olarak telakki eden yanlış din anlayışları Pasifik Asya'nın dingin müslümanlarına asla bulaşmamalıdır.  Bunun için din eğitiminin alim yetiştirme düzeyini din hizmetlerini ve dini kaynaklarını tahkim etmelidir. Bugün islamın evlatlarının uç anlayışları bir yandan şiddeti öte yandan İslamofobiyi islam karşıtlığını beslemektedir."

Görmez Konuşmasında, Yeni Edindiği Tarihi Bir Belgeyi de Katılımcılarla Paylaştı

"Bu belge 1913 yılında İngiliz yönetimi altındaki Malaya topraklarındaki Selangor eyaletine bağlı bir kasabadaki Müslümanlardan kalan bir belge. İngiliz yönetimi altındaki bu küçük adadaki Müslümanlar kendi aralarında 79 dolar para toplamıştır. Bu paraları kendilerini yöneten İngilizlere götürmüşler ve şu ricada bulunmuşlar. ‘Bu parayı Balkan Savaşlarında hayatını kaybeden Türk askerlerinin dul eşleri ve yetim çocukları için göndermek istiyoruz. Yardımcı olur musunuz?’ Söz konusu bağış makbuzunun İngilizlere teslim edileni ve karşılığında İstanbul’a ulaşan belge bugün elimizde. Bizler yüzyıllar boyunca bu topraklarda sadece İslam birliğini değil pek çok Hristiyan ve Yahudi mezhebine kucak açarak büyük bir insanlık örneği sergiledik. Sizler de İslam’ın öngördüğü şekilde Malay dünyasında İslam kültür ve medeniyetini yükseltirken bölgenin önemli dini yapılarıyla bir arada barış içinde yaşamanın örneklerini sergilediniz."

 

Asya ve Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi, 16 Ekim Cuma günü Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in okuyacağı sonuç bildirgesiyle sona erecek.