İsrail'den 'Üçüncü İntifada Önlemleri'

15 Ekim 2015 Perşembe
İsrail'den 'Üçüncü İntifada Önlemleri'

Batı Şeria ve Kudüs'teki ihlallerin üçüncü bir intifadayı başlatmasından endişelenen İsrail Güvenlik Kabinesi, "polise istediği zaman Kudüs'teki yolları kapatma yetkisi verilmesi" gibi olağanüstü kararlar açıkladı. Bölgedeki gerginlik ise her geçen gün daha da artıyor.

İşgal altındaki Filistin topraklarında son dönemde yaşanan gerginliklerin sonunda sıklıkla anılmaya başlanan "üçüncü intifada" İsrail’in gözünü korkuttu.

Polise İstediği Zaman Kudüs’te Yolları Kapatma Yetkisi Verildi

İsrail Güvenlik Kabinesi polise olağanüstü yetkiler veren kararlar açıkladı. Buna göre polis "güvenlik gerekçesiyle” istediği zaman Kudüs'te yolları kapatabilecek ve istediği alanları kuşatma altına alabilecek. Kararlardan biri de İsrail polis kuvvetlerinin arttırılması yönünde; Kudüs'teki toplu taşıma araçlarında 300 ek güvenlik görevlisi görevlendirilecek.

Asker ve Polis Tarafından Öldürülen Filistinlilerin Cenazeleri Teslim Edilmeyecek

İsrail yönetimi, öldürülen Filistinlilerin cenazelerini ailelerine teslim etmeme kararı da aldı. Kamu Güvenlik Bakanlığı’nın kararına göre, polis ve askerler tarafından öldürülen filistinlilerin naaşı israil'deki askeri mezarlıklara defnedilecek. Bölgede gerginlik ise gittikçe tırmanıyor. Kudüs ve Raana kentlerinde olaylar çıktı… İsraillilere yönelik saldırılarda bulunduğu iddia edilen Filistinlilerden biri polis tarafından öldürüldü, dört kişi ise yaralı olarak gözaltına alındı. Batı Şeria'da da 21 filistinli gözaltına alındı.