Atina’da Cami Hasreti

16 Ekim 2017 Pazartesi

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki müslümanların cami hasreti bitmiyor. Atina’da yapımı uzun yıllardır tartışılan ve inşaatı süren caminin akıbeti ise belirsizliğini koruyor. Yunanistan'daki bu sorun, yıllardır sürüyor. 

Yapımı Uzun Yıllardır Tartışılan ve İnşaatı Süren Caminin Akıbeti Belirsiz

Avrupa'da başkentinde cami olmayan tek ülke Yunanistan'da müslümanlar ibadet yeri bulmakta büyük sıkıntılar yaşıyor. Atina'da, geçen yıl başlayan cami inşaatının nisan ayında tamamlanması planlanmış ancak çeşitli gerekçelerle 3 kez ertelenmesinin ardından açılışın bu yılın sonuna kaldığı açıklanmıştı.

Müslümanların ülkede kurdukları vakıf ve dernekler bünyesindeki mescit ve namazgahlar da, resmi makamlarca uygun koşullar bulunmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Atina’da bir camiye büyük bir ihtiyaç duyulsa da halen süren belirsizlik müslümanları tedirgin ediyor. Batı Trakya Türk azınlığı danışma kurulu başkanı ve gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, Yunanistan'daki bu sorunun yıllardır sürdüğüne dikkat çekti.

Şerif, başkentteki müslümanların bodrumlarda ve uygun olmayan yerlerde namaz ibadetlerini yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi. İbrahim Şerif, Atina'daki eski camilerin de ibadete kapalı olduğunun altını çizdi. 

Yunanistan'da Osmanlı dönemine ait 4 bine yakın eser tespit edilmiş durumda, ancak bunların çok azı ayakta kalmayı başarabilmiş…