Atina’da Cami Yapımı Bilmecesi

2 Kasım 2015 Pazartesi

Atina’ya cami yapımı, uzun yıllara dayanan ama bir türlü çözülemeyen bir mesele.  Gündeme getirilen projeler, ortaya çıkarılan engeller nedeniyle bir türlü gerçekleştirilemiyor. Yunanistan’ın Attiki eyaleti başkanı Rena Duru konuyu bir kez daha gündeme taşıdı ve Atina’ya cami yapılmasının ülkenin milli güvenliği açısından bir ihtiyaç olduğunu söyledi. 

 
Burası Türkiye’nin komşusu yunanistan’ın başkenti Atina. Atina aynı zamanda, müslümanların rahatlıkla ibadet edebilecekleri bir camisi bulunmayan avrupa’nın tek başkenti… 
 
Atina’da yalnızca iki tane cami var ancak Osmanlı döneminden kalma bu yapılar yunan hükümetinin kararı nedeniyle ibadete açılmıyor; yalnızca müze olarak kullanılıyor. Müslüman nüfus zor şartlar altında ya apartman bodrumlarında ya da garajlarda oluşturdukları mescitlerde cemaatle namaz kılabiliyor. 

Avrupa’nın Tek Camisiz Başkentinde İnşaat Kararları Bir Türlü Uygulanamıyor

Atina’da 2006 yılında yeni bir caminin yapımı için karar alınmıştı ancak o karar da bir türlü uygulanamadı. Çünkü proje art arda engellemelere takıldı. Son engelleme ise Yunanistan Çevre Yeniden Yapılanma Bakanlığı’ndan geldi. Atina’ya cami projesini yeniden gündeme getiren ise, yunanistan’daki Attiki eyaleti başkanı Rena Duru oldu. 
 
Duru, “Müslümanların dini görevlerini yerine getirebilmeleri için camiye ihtiyacımız var. Aynı zamanda müslümanlar ve yahudiler için mezarlıklara da ihtiyaç var. Bu, sadece dini vecibeleri yerine getirme ve dini cenaze merasimiyle gömülme hakkı ile ilgili belirli temel insan hakları açısından değil, aynı zamanda milli güvenlik açısından da gerekli” ifadelerini kullandı.