Filistin’de Ekim Ayının Acı Bilançosu

2 Kasım 2015 Pazartesi

Ekim ayında 71 müslüman israil saldırılarında can verdi. Ölenlerin 15’i ise çocuktu. Filistinli devlet yöneticilerinin dünya kamuoyunu harekete geçirme çabası ise sürüyor. Devlet Başkanı Mahmut Abbas, uluslararası ceza mahkemesinde İsrail'e karşı açtıkları davaya delil sunmak için hollanda’ya gitti.

İsrail’in İhlalleri ve Ölümle Sonuçlanan Müdahalelerinde Acı Bilanço Her Geçen Gün Ağırlaşıyor

Ekim ayında İsrail’in Batı Şeria, kudüs ve gazze şeridi'nde gerçekleştirdiği saldırılarda 15'i çocuk 71 filistinli hayatını kaybetti.
 
Saldırılarda 7 binden fazla filistinli yaralandı. Yaralılardan 971'i gerçek mermilerin hedefi oldu. 5 binden fazla kişi de müdahaleler sırasında sıkılan gazdan etkilendi. Batı Şeria'da filistinli 8 aylık bir bebek de İsrail askerleri tarafından atılan göz yaşartıcı gaz nedeniyle hayatını kaybetti. Bebeğin cansız bedeni Beytullahim El-Hüseyin devlet hastanesi'ne getirildi.
 
Öte yandan her cuma Mescid-i Aksa’da yaşanan gerginlik bu hafta yaşanmadı. İsrail eylül ayından beri, girişlerde uyguladığı 40 yaş sınırlamasını bu hafta kaldırdı. Onbinlerce müslüman Mescid-i Aksa’da cuma namazını kıldı. Yüzlerce İsrail polisi ise çevrede müdahaleye hazır bir şekilde bekledi. 
 
Filistin devlet yönetiminin İsrail’in ihlallerine karşı uluslararası kuruluşlar nezdinde çare arayışları sürüyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, israil için açtıkları davaya yeni deliller sunmak için Hollanda’da bulunan uluslararası ceza mahkemesine gitti. 
 
Görüşme, mahkemenin Lahey’deki merkez binasında basına kapalı olarak gerçekleştirildi.