Prof.Dr. Görmez’in Rusya Ziyareti

3 Kasım 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz hafta Moskova’daydı. Çeşitli temaslarda bulundu. Ziyareti kapsamında Rusya’da görev yapan müslüman din adamlarıyla da biraraya geldi. Görmez, bu görüşmede İslam dünyasına yönelik önemli mesajlar verdi. 

 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz hafta Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin’in resmi davetlisi olarak moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti. Görmez, cuma günü Moskova Merkez Camii’nde hutbe irad etmişti.

“İslam Coğrafyasında Ortaya Çıkan İhtilafları Asla Bu Topraklara Taşımayın”

Görmez, Rusya’daki müslüman din görevlileriyle de biraraya geldi; yaptığı konuşmada “islam dünyasındaki sıkıntılardan haberdar olun ama ihtilafları bu topraklara taşımayın“ dedi. 
 
"İslam dini İslam coğrafyası tarihin en zor süreçlerinden geçiyor. Ben bu dönemi dördüncü zor dönem olarak tarif ediyorum. Birinci dönem, Hz. Osman'ın katliyle başlayan fitne dönemleridir. İkinci dönem, Moğol istilası ve haçlı seferlerinin birlikte islam dünyasının üstüne geldiği dönemlerdir. Üçüncü dönem, Osmanlı Devleti’nin yıkıldığı dönemdir. Dördüncü zor dönem ise bugün Şam'da, Bağdat'ta, Yemen’de gördüğümüz üzücü hadiselerdir. Benim sizden istirhamım İslam coğrafyasında ortaya çıkan ihtilafları asla bu topraklara taşımayınız.
 
Cihat adı altında islam dünyasında huzursuzluğa neden olan tekfirci anlayışı da eleştirdi başkan Görmez;
 
"Ahlak ve hukuk tanımayan hiçbir savaşa cihat adı verilemez. Cihat, ahlak ve hukuk tanıyan bir harekettir. Kur'an şakavet kitabı değil, ahlak ve merhamet kitabıdır. Bugün insanlığın bu merhamete ihtiyacı var. İslam peygamberinin bütün savaşlarında iki taraftan da ölenlerin sayısı 450‘dır. Bedir'de, Uhud'da, Hendek’te, Tebük’te, Mute’de ölen insan sayısı 450’dir. Şimdi bir günde bin müslümanı müslümanlar öldürüyor. biz neden bu hale geldik? "