Braille Alfabesiyle 'Seçme Dualar' Kitabı

3 Kasım 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı engellilerin dini eğitim alabilmesi amacıyla yaptığı çalışmaları sürdürüyor. Daha önce Kur’an okuma cüzünü Braille Alfabesiyle hazırlayan görme engelli müezzin Rıdvan Cinkara, aynı sistemle yeni bir projeye imza attı. Türkiye’de ilk kez görme engellilere yönelik bir dua kitabı hazırladı.

 
Günlerce çalıştı, kendi gibi görme engellilereyönelik bir dua kitabı hazırladı. Hafızlıkta Türkiye birinciliği olan Rıdvan Cinkara’nın Braille Alfabesiyle yazdığı 'Seçme Dualar Kitabı' Türkiye’de bir ilk oldu.

Diyanet Talep Etti, Türkiye’de İlk Kez Görme Engellilerin Okuyabileceği Dua Kitabı Basıldı

9 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığıyla Braille Alfabesi üzerinde çalışarak dini kitaplar yazan 36 yaşındaki Rıdvan Cinkara; daha önce de Kuran okuma cüzü hazırlamıştı. Dua kitabı için de talep Diyanet İşleri Başkanlığından geldi. O da bir ay süren çalışmanın sonucu olarak bu dua kitabını yazdı.
 
Kitabımız 196 sayfa ve 4 bölümden oluşuyor. İbadetlerle ilgili dualar günlük hayatta okunacak dualar ihtiyaç halinde yapılacak dualar bir de peygamberlerden dua örnekleri şeklinde bölümlere ayrılıyor.
 
Eserden şimdilik 1000 adet basıldı. Eğer talep olursa sayı daha da arttırılacak. Görme engelliler de bundan sonra rahatlıkla dua kitabı okuyabilecek.
 
Bu seçme dualar kitabı basıma hazırlandı ve isteyenlere ücretsiz gönderiliyor isteyenler Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Basılı Yayınlar Daire Başkanlığından talep edebiliyorlar.