Avrupa’daki Mülteci Krizi

8 Eylül 2015 Salı

İç savaş ve siyasi gerginlikler nedeniyle ülkelerinden kaçan mültecilerin Avrupa’ya göçü sürüyor. Geçtiğimiz ay avrupa ülkelerine 107 bin civarında göçmen ulaştığı ortaya çıktı. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları da biraraya gelerek artan mülteci sorununu tartıştı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Türkiye’nin sığınmacılara verdiği destek için övgü ifadeleri dillendirildi; “AB ülkeleri 60 bin sığınmacı konusunda bile anlaşmaya varamazken, Türkiye’nin 2 milyon sığınmacıyı kabul ettiğini unutmamalıyız” denildi.

 

AB Üyesi Ülkelerin Dışişleri Bakanları Biraraya geldi, Mülteci Sorununu Görüştü

Özellikle Batı Balkan ülkelerinden Avrupa’ya geçen ve sayıları her geçen gün artan göçmenler Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi. AB’ye üye ülkelerin Dışişleri Bakanları mülteci krizinin ele alındığı gayri resmi toplantıda biraraya geldi. Lüksemburg’daki toplantıda, geçtiğimiz ay içerisinde sayıları 107 bini aşan mültecilerin akıbetleri masaya yatırıldı. Barınma, yiyecek ve istihdam gibi konularda nasıl önlemler alınması gerektiği enine boyuna tartışıldı.İki gün süren görüşmelerin ardından toplantıya katılan bakanlar bir basın toplantısı düzenledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federıca Mogherini, Türkiye’nin sığınmacılara verdiği desteğe dikkat çekti;

“Avrupa Birliği ülkeleri 60 bin sığınmacı konusunda bile bir anlaşmaya varamazken, Türkiye’nin 2 milyon sığınmacıyı kabul ettiğini unutmamalıyız” ifadelerini kullandı. Lüksemburg Dışişleri, Avrupa, Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn ise “Türkiye’ye sığınmacıların kabulü konusunda ders vermemiz mümkün değil, Türkiye’nin çabalarına mali ve siyasi destek vermeliyiz” diye konuştu. 

 

Göçmen krizinin ele alındığı toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'da katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Sinirlioğlu, sorunlu bölgelerdeki barış girişimlerine tüm ülkelerin destek vermesi gerektiğini dile getirdi; özellikle bu bölgelere yardımların artırılmasının elzem olduğunu, tüm sorumluluğun transit ülkelere bırakılmaması gerektiğini belirtti.