Kenya Heyetinden Diyanet'e Ziyaret

8 Eylül 2015 Salı
Kenya Heyetinden Diyanet'e Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kenya’dan misafirleri vardı... Vicır valisi ve beraberindeki heyet  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'i ziyaret etti. Ziyarette dini eğitim alanındaki işbirliği konuları görüşüldü. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kenya’nın Wajir (vicır) eyaleti valisi Muhammed Ahmed Abdullahi ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Ziyaret sırasında görmez, İslam ülkelerini kuşatan yanlış islam algısının afrika için de büyük bir tehlike olduğunu belirtti; Kenya’daki müslümanların birliğinin önemine vurgu yaptı:

"Afrikada yaygın olan İslam aynı zamanda barışı merhameti sevgiyi aşılayan bir anlayış olmuştur. Ancak üzülerek belirteyim bölgede meydana getirilen mağduriyet mahrumiyet mazlumiyet bütün Afrika müslümanlarını çok zor bir durumda bırakmıştır. Bütün bunların gölgesinde yanlış islam anlayışı yanlış dini akımlar ortaya çıkmıştır. Şiddet kutsayan ahlak tanımadan insanları katletmeyi cihat zanneden bir takım anlayışlar afrikada da baş göstermeye başlamıştır. Kenyadaki müslümanların birliği beraberliği son derece önem arz etmektedir."