Avusturya Bu Yasa Tasarısını Kabul Ederse 100 yıl Geriye Gitmiş Olur

2 Mart 2015 Pazartesi

 

Avusturya’da yaşayan Müslümanların endişeyle izlediği gelişmeyle ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Görmez, İslam yasa tasarısının Avusturya için dini özgürlükler noktasında büyük bir geriye dönüşü ifade edeceğini belirtti, ülkenin tarihten gelen birlikte yaşama kültürüne de zarar vereceğini söyledi.

 

Başkan Görmez, Kamboçya heyetini kabulü sırasında Avusturya hükümeti tarafından 2 Ekim 2014’te parlamentoya gönderilen İslam yasa tasarısını değerlendirdi:

 

“Bu yasa tasarısıyla aslında Avusturya dini özgürlükler noktasında 100 sene geriye gitmiş olur diye endişe ediyorum. Çünkü tasarı, dini özgürlükler açısından pek çok kısıtlamayı, pek çok eşitsizliği beraberinde getiriyor. Oysa bugün çağdaş dünyada yasa tasarılarının ülkede yaşayan bütün inanç mensuplarını dikkate alarak hazırlanması gerekiyor.”

 

Başkan Görmez, İslam yasa tasarısının meclisten geçmesinin Avusturya’daki birlikte yaşama kültürüne büyük zarar vereceğine de işaret etti:

 

“Diyanet İşleri Başkanlığı, ATİB ve diğer kuruluşlar bugüne kadar büyük katkılar sunmuşlardır. Dolayısıyla bunu bıçak gibi keserek, bu 40 yıllık tecrübeyi, 100 yıllık Avusturya tecrübesini yok sayarak, Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma Balkanlardaki o birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama kültürünü ve birlikte yaşama hukukunu yok sayarak ülkenin kendi vatandaşlarını, orada hizmet eden insanları kapı dışarı edeceklerini ben şahsen zannetmiyorum.”

 

Avusturya parlamentosunda yasalaşma aşamasında bulunan düzenlemeyle ilgili yanlıştan dönüleceği konusunda hala umutlu olduğunu da belirten Başkan Görmez, tüm bu açıklamaları Kamboçya heyetini kabulü sırasında dile getirdi.

 

Ziyarette konuşan Kamboçya Çalışma ve Mesleki Eğitim Bakanı Datuk Oknha Osman Hasan da ülkesine dini hizmetler konusunda yaptığı katkılarından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkür etti.