Hocalı Katliamı Unutulmadı

2 Mart 2015 Pazartesi

 

Tarihe kara bir leke olarak geçen Hocalı katliamında can verenler anılıyor. 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında 600’ü aşkın sivile yaptığı vahşet hafızalardan hala silinmedi. Hocalı’da ölenler anısına başkent Bakü’de tören düzenlendi.

 

 

Bundan tam 23 yıl önceydi. Ermeni ordusu Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında kadın, çocuk demeden 600’ü aşkın savunmasız insanı katletti. Acı, yıllar geçmesine rağmen dinmedi.

 

Katliamın yıldönümünde başkent Bakü'de bir anma töreni gerçekleştirildi.Törende katliamda hayatını kaybedenler anıldı, bir daha böyle acılar yaşanmaması için gökyüzüne dilek balonları bırakıldı. Bakü’de bir başka tören de “ana feryadı” anıtının önünde düzenlendi. Türkiye’nin,Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu tarafından temsil edildiği törende, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev anıta çelenk bıraktı.

 

23 yıl önce yaşananların acısı, tanıklarının hafızalarında ve yüreklerinde hala ilk günkü tazeliğini koruyor. Katliamda 49 akrabasını kaybeden, esir düşen ve türlü işkencelere maruz kalan Azerbaycanlı Saide Alekbora yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı.