Avusturya'da Irkçı Söylemler

16 Ağustos 2016 Salı
Avusturya'da Irkçı Söylemler

Darbe girişimine karşı tepki göstermeyen batı dünyasında, Avusturya’nın Türkiye’ye ilişkin tavrı özellikle dikkat çekiyor. Viyana havalimanı’nda, ülkemizi küçük düşürme amaçlı çirkin bir haberin elektronik panoda yayınlanması Dış İşleri Bakanlığınca kınandı. Aşırı sağcı Cumhurbaşkanı adayı Hofer ise, gurbetçilerimizi hedef alan bir açıklama yaptı. Belçika’da ise PKK sempatizanlarının gösteri yapmasına izin verildi. 

Cumhurbaşkanı Adayı Hofer: Türklerin Vatandaşlığa Kabulü Yasaklanmalı

15 temmuz sonrası Avusturya, dikkat çekici bir Türkiye aleyhtarlığı yürütüyor. Başbakan Chrıstıan Kern'in AB ile Türkiye arasındaki tam üyelik görüşmelerinin kesilmesini talep etmesinin ardından cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer de tepki çeken bir açıklama yaptı. Aşırı sağcı siyasetçi, "Türklerin çifte vatandaşlık problemi çözülene kadar vatandaşlığa kabul edilmesinin yasaklanması" çağrısında bulundu.

'Türkiye’ye Gitmeyin' Çağrısının Ardından Çirkin Bir İddia Ortaya Atıldı

Ülkedeki Türk düşmanı kampanya bununla da sınırlı değil; viyana'daki schwechat uluslararası havalimanı'ndakielektronik panoda çok çirkin ve yalan bir habere yer verildi. Avusturya medyasında da yer bulan haberde, Türkiye’de, çocukların cinsel istismarına göz yumulduğu iddia ediliyordu.  Bu çirkinlik, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun girişimi sonrası panodan kaldırıldı. Ardından Avusturya'nın Ankara Maslahatgüzarı protesto notası verilmek üzere Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dış İşleri, ayrıca bir kınama açıklaması yayımladı. 

“Avrupa’nın merkezinde yer alan ve çeşitli milletlerden yolcuların yoğun şekilde kullandıkları bir uluslararası havaalanının, dost bir ülkeyi ve milleti karalamak amacıyla saygınlığı bulunmayan bir gazete tarafından yayınlanan bu tür sorumsuz, çarpık ve yanlış mesajların yayılmasına alet edilmesinden esef duyuyoruz ve şiddetle kınıyoruz."

"Avrupa’da giderek artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yükselen merkezi konumundaki bir ülkenin, siyaset dünyası, medyası ve toplumuyla bu hastalıkları iyileştirmeye odaklanması gerekmektedir. Bunun yerine burada bir kısım sorumsuz medyanın, başka ülkelerdeki yargı kararlarını dahi bir topluma karşı nefret ve düşmanlık söylemlerini beslemek amacıyla çarpıtarak yansıtabilmesini bu hastalıkların tezahürü olarak görüyoruz. Bu eğilim 300 binden fazla Türkiye kökenli insanın yaşadığı Avusturya’da sosyal uyumu ve huzuru da zedelemektedir”

Aynı panoda daha önce de, Avusturya medyasında yer bulan bir haberin başlığı olan ‘Türkiye tatili sadece Erdoğan'ı destekler' yazısı yayınlanmış;yazı yine Dış İşleri Bakanlığı'nın müdahalesiyle panodan kaldırılmıştı.

'Cuntacı Diktaya Karşı Yürütülen Demokrasi Hareketini Göremiyorsunuz'

Bir tartışma programına katılan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin Avusturya'daki temsilcisi Hakan Gördü ise Yeşiller Partisi Temsilcisi Peter Pilz'in kışkırtıcı ve düşmanca soruları karşısında ders niteliğinde cevaplar verdi;

"Mesele Erdoğan değil, bunu hala anlamamışsınız. Çünkü bir köşede kutuplaşmış sadece görmek istediğinizi görüyorsunuz. Mesele Türk halkının cuntacı bir diktaya karşı yürüttüğü demokrasi hareketi. Silahsız ve savaş uçaklarına karşı yapılan bir mücadele ve bunu ertesi gün askeri bir dikta altında uyanmak istemedikleri için yaptılar. Erdoğan paranoyası içinde olan insanlar bu farkı anlamakta güçlük çekiyorlar. Demokrasi adına yapılan bu hareketi demokratik bir ülkenin temsilcisi olarak göremiyorsunuz." 

PKK’lı Terör Sempatizanları Brüksel’de Gösteri Yaptı

15 Temmuz’la ilgili gerçekleri gizlemeye çalışan batı ülkelerinin Türkiye’de kan akıtan terör örgütlerine desteği ise sürüyor. PKK terör örgütü sempatizanları Brüksel’de gösteri düzenledi. Örgütü simgeleyen bez parçalarının asılmasına da müsaade edilen gösteride, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması istendi. Belçika polisinin izinsiz olduğunu iddia ettiği halde herhangi bir müdahalede bulunmadığı gösteri 3 saat sürdü.