'Bereket Vakti'nde temizlik konusu ele alındı...

25 Nisan 2021 Pazar
'Bereket Vakti'nde temizlik konusu ele alındı...

"Bereket Vakti"nde temizlik konusu ele alındı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Bereket Vakti" programında birbirinden değerli konuklar ve sohbetlerle sahurun bereketi evlere taşınıyor. 

Ramazan ayının huzurunu, bereketini ve güzelliklerini izleyiciyle buluşturan "Bereket Vakti" programı, ramazan ayı boyunca her gece Diyanet TV'den canlı yayınla ekranlara geliyor.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı ve Prof. Dr. Salih Mollahaliloğlu'nun konuk olduğu programda bugün Kur'an ve hadis ışığında temizlik konusu ele alındı.

Programda, salgın sürecinde korona virüsten korunmak adına temizliğe dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İslam'ın temizliğe verdiği öneme değinerek; salgın sürecinde temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı ağız ve burnun yıkanmasının önemine de şu ifadelerle dikkat çekti:

"Özellikle pandemi sürecinde ağız ve burun temizliğine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Abdest alırken ağız ve burun yıkamak sünnettir. Ağız ve burnun yıkanması noktasında; abdestin dışında adeta bir sünneti icra ediyormuş gibi düşünmek lazım." 

"Burun temizliği, önemli konulardan bir tanesidir." diyen Prof. Dr. Salih Mollahaliloğlu, şöyle konuştu:

"Burun temizliği, önemli konulardan bir tanesidir. Çünkü virüsü solunum yoluyla burnumuzdan aldığımızda doğrudan ciğerlerimize gitmez.

Burun bölgesinde belli bir süre kalır. Onun için çalışma hayatında bulunan bizlerin bir iki saat arayla burun temizliği yapmamız sağlıklı olur." 

Kur'an ve hadis ışığında temizliğin öneminin anlatıldığı programda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Tıraşçı, manevi temizliğe de dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Müddessir Suresi'nde 'Elbiseni temizle.' şeklinde Cenab-ı Hakk ikinci emrini Peygamber Efendimiz'e vermiş oluyor. Peygamber Efendimiz'e böyle bir emrin verilmesinin birçok hikmeti olduğu söylenebilir. Orada söylenmesi gereken; bir insan iman ettikten sonra eskiye dair her ne varsa onların tamamı silinir. Peygamber Efendimiz'in elbisesini temizlemesi demek; içinle, dışınla tertemiz bir insansın. Topluma örnek olacak bir kişisin. Kendine, vücuduna seni dışarıya yansıtacak ne varsa onlara dikkat et şeklinde bir emirle Kur'an-ı Kerim'in ikinci ayeti inzal edilmiş oldu. "

"Aşırı temizlik ürünü kullanımı birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor." diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Tıraşçı, şu ifadelere yer verdi:

"İki hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Aşırı temizlik ürünü kullanımı birtakım hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. İşin ibadet boyutuyla ilgili kimi din kardeşlerimiz abdest konusuyla ilgili çok evhamlı oluyorlar. Temizlik yaparken bu konudaki hassasiyeti anlıyoruz.  Bunu, evham seviyesine vesvese haline getirmemek lazım."

"Bereket Vakti" ramazan ayı boyunca her gün saat 02.30'da Diyanet TV'de...