Cami Çalıştayı Başladı

23 Mart 2017 Perşembe

Camilerde yeni dönem başlıyor. Camiler toplumun bütün kesimlerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanacak. “Cami Planlama ve Tasarımı Projesi” açılış programına katılan Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; “Devlet olarak yıllarca diyanet işlerini belirli bir alana hapsettik, asli görevini yapmasına engel olduk, bu da fetö gibi belaları ortaya çıkardı” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadı, camiler bundan böyle hayatın merkezinde olacak.

Amaç; toplumun bütün kesimlerine hitap edebilen, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilen bir cami modeli oluşturmak…

Bu kapsamda düzenlenen “Cami Planlama ve Tasarımı Projesi Çalıştayı” Ankara’da başladı. Çalıştayın Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde düzenlenen açılış programına Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Özhaseki: “28 Şubat sürecine gelindiğinde zaten öyle bir dışlanmışlık duygusuna sarıldık ki kendi değerlerimizi, içimizdeki akideleri bile doğru dürüst başımız dik bir şekilde savunamaz, söyleyemez duruma geldiğimiz de çok oldu.” dedi.

Bakan Özhaseki, toplumda çok büyük yaralar ve hasarlar oluşturan bu durumun fetö gibi yapıları ortaya çıkardığını ifade etti.

Özhaseki: “Çocukları önce ailesinden, sonra dininden, sonra milletinden koparıyorlar sonra hocasına bağımlı bir robot haline getiriyorlar. Durmadan hocasının rüyasıyla amel ediyor. Veya kulağına anlatılan rüyalarla. Hala hapishanedekilere hocamız rüyasında gördü efendim duvarlar yıkılıyor, melekler geliyor, kanatlarını çırpıyorlar sizi alıp götürüyorlar falan filan gibi hikâyeler anlatıyorlar.” diye belirtti.

Cami mimarisinin önemine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise tarihinden ve medeniyetinden yoksun bir mimarinin eksik olacağını dile getirdi.

Görmez: “Kapı tokmağından kubbeye yazılacak yazıya kadar, minberin üzerindeki hattan halılarımızın desenine kadar ecdadımızın yaptığı gibi her unsurunu yeniden ele almak durumundayız.” dedi.

Görmez, cami projelerinde yapılan yanlışları hatırlattı, camilerin insanla ve hayatla ilişkisi açısından yeniden planlanması gerektiğini belirtti.

Görmez: “Camileri tasarlarken ümmetin yarısı olan ve benimle beraber Allah’ın halifesi olarak yaratılan, erkekle beraber eşit olarak Allah’ın vahyine muhatap olan onun gibi secde ve rükûu etmekle emrolunan ümmetin yarısı olan kadınları yok sayarak bir cami inşa etmek hiçbir müslümana yakışmaz.” diye belirtti.

Yeni projeyle birlikte camiler çocuklara, kadınlara, gençlere, ihtiyarlara ve engelli vatandaşlara göre yeniden tasarlanacak.

Görmez: “Çocuk dostu camilerimiz olmalı. Çocuklarımızın elinden tutup camiye götürebilmeliyiz. Gençlerimiz camilerde kendilerini bulmalılar. “Türkiye’de 8 milyon engelli var, bunları yok sayarak camiyi tasarlamamız bizi Allah’ın rızasına götürür mü Allah aşkına.”

Açılış programının ardından, Ahmet Hamdi Akseki Camii “Kültür, Sanat ve Gençlik Merkezi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde devam edecek çalışta iki gün sürecek. Çalıştayda, cami planlama ve tasarımı konusunda yaşanan sorunlar ele alınacak.