İslam İşleri Alanında İşbirliği Protokolü

23 Mart 2017 Perşembe

Türkiye ile Kuveyt arasında “İslam İşleri Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı. İmzalar Cumhurbaşkanlığı külliyesinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kuveyt Dışişleri Bakanı tarafından atıldı. Anlaşma kapsamında; İslam’ın doğru anlatılmasından, terörle mücadeleye varıncaya kadar birçok alanda işbirliği yapılacak.

İmzalar atıldı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kuveyt arasında dini alanda işbirliği anlaşması yapıldı…

‘İslam İşleri Alanında İşbirliği Protokolü’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir El Sabah’ın da katıldığı törende, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

İmzacılar Türkiye adına Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez…

Anlaşmayı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Kuveyt Devleti Başbakan Yardımcısı Ve Dışişleri Bakanı Sabah Khaled Al Hamad Al Sabah imzaladı. 

İslam toplumlarının güvenlik ve istikrarını tehdit eden terör ve tekfir hareketleriyle mücadele etmek ve terörden etkilenen gençleri radikal akımlara karşı uyarmak protokolün en önemli maddelerinden… 

İki ülke arasında eğitim-öğretimin güçlenmesi amacıyla dini, ilmi ve kültürel içerikli sempozyum, seminer, çalıştay gibi akademik çalışmalar da yapılacak. Anlaşmayla imam-hatip lisesi öğrencilerinin, vaizlerin, İslamı tebliğ ve İslam kültürü alanlarında yeterlilik kazanmaları için tecrübe paylaşımında bulunulacak.

Ayrıca, başta Kur-an’ı Kerim ve hadis kitaplarının basımı olmak üzere Türkiye ile Kuveyt arasında dini yayınlar alanında da işbirliği yapılacak.