Çamlıca Camii’nde Sona Yaklaşılıyor

4 Mayıs 2015 Pazartesi

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami projesi “Çamlıca Tepesi Camii”nin yüzde 80’i bitti. Diyanet Haber ekibi, tamamlandığında İstanbul’un yeni simgelerinden biri olacak caminin inşaatındaki son durumu sizler için görüntüledi. Murat Kalkan’ın haberini kameraman Uğur Koçak görüntüledi.

 

 

 
Temeli 6 Ağustos 2013’te atılan Çamlıca Camii’ndeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul’un en yüksek noktalarından 268 rakımlı Çamlıca Tepesi'nde yükselen yapının kaba inşaatı bitmek üzere. İnşaat 15 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştiriliyor. Çalışmalar adeta nakış işler gibi en ince ayrıntısına kadar titizlikle sürdürülüyor. Dev projenin başarıyla tamamlanabilmesi için yürütülen faaliyetler sadece şantiyeyle de sınırlı kalmıyor. 
 
Çamlıca Camii tamamlandığında İstanbul sadece bir ibadethaneye değil, aynı zamanda geleneksel anlamda bir külliyeye de sahip olacak. Atölyeler, kütüphane, galeri, konferans salonu ve Türk İslam eserleri müzesinin de yer alacağı külliye içerisindeki “Çamlıca Tepesi Camii” tamamlandığında İstanbul muhteşem biresere daha kavuşmuş olacak.