'Kaldıracağız Dedikleri Diyanet Kürtçe Kur’an Meali Yayınladı'

4 Mayıs 2015 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Batman ve Diyarbakır’da halka seslendi. Erdoğan, son günlerde Diyanet İşleri Başkanlığına yöneltilen suçlamalara yanıt verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanıp basılan Kürtçe Kur’an mealini de halka gösteren Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

 

 

 

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış törenlerine katılmak üzere gittiği Güneydoğu Anadolu bölgesindeki ilk durağı Batman oldu. Adalet Caddesi’nde toplanan vatandaşlara seslenen Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştirilere tepki gösterdi.
 
Erdoğan şöyle konuştu: 
 
“Devlet artık hiçbir vatandaşının hangi inanç grubundan, hangi meşrepten, hangi sosyal kesimden olduğuna bakmıyor.Sadece bu ülkenin vatandaşı olması, sadece insan olması yeterli. Şimdi birileri çıkmış diyorki biz gelince Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracağız. Hale bak. Diyaneti kaldıracak. Niye? Çünkü bunların dinle işi yok. Bakınız kaldıracağız dedikleri Diyanet şu anda Kur’an-a Peroz adıyla Kürtçe Kuran mealini yayınladı.”
 
Erdoğan’ın gündeminde çözüm süreci de vardı. Cumhurbaşkanı daha sonra Batman’daki 75 yatırım ve hizmetin resmi açılışını gerçekleştirdi.
 
Batman’dan sonra Diyarbakır’a geçen Erdoğan, istasyon meydanında gerçekleştirilen toplu açılış töreninde halka seslendi.