Çamlıca Camii'nde Sona Yaklaşılıyor

14 Ağustos 2017 Pazartesi

İstanbul’un en yüksek noktasına yapılan ve tamamlandığında cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak olan Çamlıca Camii’nin inşaasında sona yaklaşılıyor. Camide ünlü hattatların çalıştığı estetik güzellikler ortaya çıkmaya başladı. Caminin kubbesinin altına nano teknolojiyle 5 metrelik Elif yazılıyor. Ayrıca, milli ve manevi günlerde camide dev bir Türk bayrağı dalgalanacak..

Milli ve manevi duygularımızın yükseldiği özel günlerde Çamlıca Camii’nden 1453 metrekarelik dev bir Türk bayrağı dalgalanacak. Büyüklüğü İstanbul’un fetih yılı ile aynı olan al bayrağımız, İstanbul’un hemen her noktasından görülebilecek…

İstanbul’un en yüksek noktasına yapılan ve tamamlandığında cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak Çamlıca Camisi’nin yüzde 85’i tamamlandı. Şu anda cami içi ve dışında çalışan bin işçi hummalı bir hazırlıkla gece gündüz çalışarak camiyi tamamlamak için mücadele ediyor.

Çamlıca Camii’nde sona yaklaşılırken; dünya hattatlarının piri Hasan Çelebi’nin çalıştığı estetik ve sanatsal güzellikler de ortaya çıkmaya başladı.

Avludaki tüm giriş kapılarıyla, cami içine giriş için kullanılacak ana kapı tamamlandı… avludaki kubbe altı desenleri ise modern ve geleneksel mimariden harmanlandı….

Çamlıca Camii’ne nano teknolojiyle yapılan dünyanın en büyük aleminin takılmasının ardından şimdi de kubbenin altında özel çalışma yapılıyor. 72 metre yükseklikteki kubbe örümcek ağını andıran iskelelerle kapatılmış durumda. Sanatçılar kubbeye nano teknolojiyle hazırlanan ve tamamen özgün bir çalışmanın ürünü olan 5 metre boyunda “Elif” harfini yazacak.

Çamlıca'dan yükselen ezan sesi Topkapı'dan duyulabilecek; ses düzeni için Türkiye’nin en ünlü akustik uzmanlarıyla çalışıldı. Temeli 2013’te atılan cami önümüzdeki yıl ibadete açılacak ve aynı anda 63 bin kişi namaz kılabilecek. Camide müze, sanat galerisi ve atölyesi, kütüphane, konferans salonu, çocuklar için oyun alanı ve 3 bin 500 araçlık kapalı otopark olacak.