Kutsal Yolculuk Başladı

11 Ağustos 2017 Cuma

En kutsal yolculuk başladı, hacı adayları büyük bir heyecanla Mekke ve Medine’nin yolunu tutuyor. İşte bu kıymetli süreçte, Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş de Diyanet TV ekranına konuk oldu ve hac yolcularına seslendi. Keleş, hacca gitmeden önce ve hac sırasındaki davranış ve hazırlıklar neler olmalı sorusuna yanıt verdi; ayrıca, hacı olmaktan ziyade hacı kalmanın önemini anlattı.

“Gül bahçesine giden insan gül kokusuyla döner. Haremeyn’e giden insan da oradan oranın güzelliklerini alarak gelmeli.”

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, dün akşam Diyanet TV televizyonunda canlı olarak yayınlanan hac özel programına katıldı. Mustafa Aygün’ün sunduğu programda Keleş, kafileler halinde Mekke-Medine’ye doğru yola çıkan hacı adaylarına tavsiyelerde bulundu. İlk tavsiye hac yolculuğuna çıkmadan önce yapılması gerekenlere ilişkindi.

“Yola çıkan insan yanına azık olur sizde yanınıza takvayı azık olarak alın diye Kur’an-ı Kerim bize talimat veriyor.”

“Eğer üzerinde kul hakkı varsa kul hakkından kişinin kurtulması gerekiyor.”

“Mümkün mertebe hiç kimseyle küs olarak bu yolculuğa çıkmaması, helalleşerek dualarını alarak mümin kardeşlerinin çevresindeki insanların, en başta ailesi olmak üzere arkadaşları dostlarıyla helalleşmek suretiyle bu yolculuğa çıkması büyük önem arz ediyor. Birincisi bu ikincisi helal kazançla bu yola çıkılması gerekiyor.”

Üçüncüsü de yolculuk sefer meşakkattir, meşakkat kişinin tabiatını huyunu da biraz ortaya çıkarır. Dolayısıyla gitmeden önce muhakkak surette yolculuğun meşakkatlerine, sıkıntılarına, karşılaşacağı bir takım eziyetlere hazırlıklı olması lazım.”

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş, hacı adayları, kutsal topraklarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini Kur’an-ı Kerim’in ışığında anlattı.