Cumhurbaşkanlığı'ndan Aşure

4 Ekim 2017 Çarşamba

Muharrem ayı dolayısıyla cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 13 ilde 14 farklı noktada Cumhurbaşkanlığı’nca aşure ikram edildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga Beştepe Millet Camii’nde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde öğle namazından sonra cemaate aşure ikram etti. Edirne'de hazırlanan beş kazan aşure ise Selimiye Camii'nde vatandaşlara dağıtıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşların ağzını tatlandırdı. 13 şehirde- toplam 14 farklı noktada aşure ikramı yaptı.

Hazırlıklara geceden başlandı. Malzemeler, aşure kıvamına gelene kadar şekerle kaynatılıp, daha sonra soğumaya bırakıldı. Beştepe Millet Camii'ndeki aşure ikramı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Cumhurbaşkanlığı Muharrem ayı dolayısıyla 13 ilimizde aşure ikramında bulunuyor. Bu illerden birisi de Ankara. Ankara’da öğle namazından sonra iki farklı camide cemaate aşure ikram ediliyor. Biz de şimdi Millet Camii’ndeyiz. Millet Camii’nde öğle namazını kılan cemaate Cumhurbaşkanlığı tarafından aşure ikram ediliyor.”

Aşure ikramı, üzerinde ay yıldız ile kayısı marmelatından yapılan Cumhurbaşkanlığı forsunun bulunduğu kazanlardan yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Hacı Bayram-ı Veli Camii'ndeki ikrama katıldı. Kalın, muharrem ayının İslam tarihindeki özel yerini de hatırlattı. Hacı Bayram-ı Veli Camii'ni gezmeye gelen yabancı turistlere de aşure ikram edildi.

Edirne'de hazırlanan 100'er kilogramlık 5 kazan aşure, öğle namazının ardından Selimiye Camii'nde vatandaşlara ikram edildi. Muş Valiliği de Muharrem ayı dolayısıyla 3 bin kişiye aşure dağıttı. Valilik önünde düzenlenen programda Kerbela Şehitleri için de dua edildi.

Yozgat'ın sorgun ilçesinde "Sen Hasan'sın, Ben Hüseyin" isimli programla Kerbela şehitleri anıldı. Kur'an-ı Kerim okundu; Kerbela gibi acı olayların bir daha yaşanmaması için dua edildi.