Muharrem İftarları

3 Ekim 2017 Salı

İçinde bulunduğumuz Muharrem ayının önemli ibadetlerinden biri de şüphesiz oruç. Muharrem oruçlarının açıldığı iftar sofralarından biri de Ankara’da kuruldu. İftardan birlik ve beraberlik duaları yükseldi.

Kutlu yolculuk Hicret, Hz. Âdem (as)’ın tövbesinin kabulü, Hz. Yusuf ve Hz. Yunus (as)’ın kurtuluşlarını temsil eden olaylar. İslam tarihi açısından dönüm noktası sayılabilecek çok sayıda önemli olayın gerçekleştiği muharrem ayının faziletleri saymakla bitmiyor.

Bu ayda, Hz. Muhammed (as)’ın, İslam’ın aydınlık mesajını tüm insanlığa ulaştırmak amacıyla Mekke-i Mükerreme’den Medine-yi Münevvere’ye yaptığı kutlu yolculuk “Hicret” hatırlanıyor, Kerbelada 72 arkadaşı ve akrabasıyla birlikte şehit edilen Hz. Hüseyin anılıyor. Bir daha Kerbelaların yaşanmaması için dualar ediliyor.

Hz. Nuh (as)’ın gemisinde kurtulup da kendi imkânları dâhilinde herkesin elindeki malzemeyi katarak ortaya çıktığı rivayet edilen, bolluk ve bereketin simgesi aşureler pişirilip komşulara dağıtılıyor. Bu ayı en iyi şekilde değerlendirmek isteyenlere oruç tutuyor, muharrem iftarlarında bir araya geliyor.  O iftarlardan biri de Ankara’da Türkmen-Alevi-Bektaşi Vakfı tarafından düzenlendi.

İmam Hüseyin Cemevi’nde düzenlenen muharrem iftarında oruçlar açıldı. Birlik ve kardeşlik duaları yapıldı.

İftara katılanlar arasında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da vardı.